Според главният архитект на София Петър Диков двете администрации трябва да си сътрудничат..

 

Въпреки че 98% от жилищата в страната са частна собственост, според главния архитект на столицата Петър Диков държавата и общините трябва да финансират укрепването на сградите.

 

С уточнението, че сградният фонд се представи достойно на теста от 22 май, архитект Диков напомня, че повече от една трета от българите живеят в панелни жилища. Всички се нуждаят от саниране, но в пълния му вид. Без задължителното обследване на доизживяващите годините си конструкции, без поправки на свързващите елементи, без подмяна на инсталациите, облепването със стиропор и смяната на дограмите само прикриват следите на времето. В крайна сметка удължаването на живота на сградите има неизмерима цена - животът на хората в тях.

 

„Сигурността и годността на тези панелни сгради не само е проблем на отделния гражданин, това е проблем и на големите общини, проблем е и на държавата като цяло, даже аз бих казал, че това е въпрос на национална сигурност" заяви архитектът.

 

Днес, когато държавата предлага да финансира наполовина с европейски средства, основният проблем не е, че програмата за саниране е с малък обхват. Изначалната спънка е в условието - колкото пари ни дават от Европейския съюз, толкова трябва да извадим и ние. По груби сметки пълното саниране излиза около 100 лева на квадратен метър.

 

Диков посочи и конкретни стъпки, с които общините могат да облекчат данъкоплатците. След проведени разговори на Столична община с фирми производители на материали, свързани със санирането, както и на строителни фирми, те са склонни да работят на практика на ниво себестойност. Причината е кризата в строителния сектор, допълни експертът. Това лято от общината се очакват и още облекчения.

 

Репортер: Рада Богданова

 

Гледайте цялата централна емисия на Новините на Нова на сайта на Nova Play.