Средства за този проект ще бъдат осигурени от европейските фондове
След Италия и Австрия, България може да се нареди сред страните, които разполагат с център за лечение на ракови заболявания по метода на адронната терапия. Това стана ясно след срещата на генералния директор на института ЦЕРН с представители на българската научна общност. Средства за този проект ще бъдат осигурени от европейските фондове.
Атакуването на ракови клетки с насочени лъчи вече помага на над 70 хиляди пациенти по света. Терапията почти няма алтернатива, тъй като щади максимално здравите тъкани. От общо над 30 хиляди ускорители на частици в света, половината работят за нуждите на медицината. Работещ център за адронна терапия има в Италия, втори се изгражда в момента в Австрия.
„Следващият подобен център може да бъде тук, в България. Тук съм, за да накарам научната общност да помисли за полезните приложения на този нов подход”, обясни генералният директор на ЦЕРН - проф. Ролф Хойер.
Зам.-ректорът на СУ "Св. Климент Охридски" – проф. Румен Панков, поясни, че двигатели на идеята са негови колеги от Софийски университет. Единственият проблем, свързан с осъществяването й, е сериозното финансиране.
От ЦЕРН са готови да обучат наши специалисти. За финансиране на проекта обаче са необходими значителни средства, за които ще разчитаме на европейска помощ.
„Изследователската дейност е бъдещето ни, бъдещето на младите хора. Можем да пестим от всичко друго, но не и от средства за науката и научните изследвания”, на мнение е проф. Румен Панков.
И докато изграждането на Център за адронна терапия все още е на етап „замисъл”, то участието на българския бизнес в системата на обществените поръчки в ЦЕРН е далеч по-реално. За последните няколко години страната ни е реализирала проекти за института за над 10 милиона швейцарски франка.
Желание да научат повече за тръжните процедури и възможностите за бизнес в ЦЕРН подадоха над 80 български фирми.
Репортер: Николай Василковски