Довършила със счупена ръка поръчката за полета, с който лети космонаврта
Светът отбелязва Международния ден на авиацията и космонавтиката. Точно преди 53 години, на 12 април към звездите се отправя първият пилотиран космически полет.
Следа в небето оставят и двама българи – Георги Иванов и Александър Александров.
На 7 юни 1988 година руският кораб „Союз 5” се отправя на мисия към космоса. Част от екипажа е и българският космонавт майор Александър Александров.
Три месеца по-рано Павлина Георгиева получава странна мисия – да извеже 300 емблеми, които да украсят униформите на втория ни космонавт и целия наземен екип. Първоначално нашивките са поръчани на „програмирана машина”, но желаният ефект не бил постигнат. Така след дълго търсене от Българската академия на науките откриват Павлина.
„В програмираната машина не може да се направи този обем на земята, дълбочина, височината. Това не може да се постигне”, споделя тя.
За да се получи преливането на цветовете в емблемите, Павлина започва да ги бродира – отново на машина, но със своята емоция и талант. С денонощен труд изработва първите 100 нашивки. Неприятен инцидент обаче спира работата й – счупва си ръката:
„Започнах да работя вкъщи, защото не можех да ходя на работа. Идват клиентите взимат от бройките, които съм направила, носят ги на летището и от там на Байконур”.
Макар и със счупена ръка Павлина довършва всичките 300 нашивки. За труда си получава грамота лично от Александър Александров. Така на 7 юни частица от таланта й полита към звездите, втъкана в емблемите на екипажа на „Союз 5”.