90% от заявките от Украйна са отменени
Проливните дъждове и наводненията по Черноморието създадоха редица проблеми в навечерието на сезона. Обезопасени ли са плажовете?
От регионалното министерство обясниха, че плажната ивица е готова за сезона. По техни данни броят на неохраняемите плажове за трите морски области е 83.
За първи път обаче министерството ще обезпечи изграждането на спасителни пунктове на 30 от тези неохраняеми плажове, защото много от тях са и най-посещаваните.
Областните управители ще определят кои да бъдат тези плажове, а БЧК ще се погрижи за спасителите. Проливните дъждове обаче причиниха много главоболия на хотелиери и концесионери. Отлага ли се началото на сезона, отговорите потърси Нивелина Няголова.
Часове преди първите туристи да дойдат в село Кранево, концесионери и хотелиери сами се справят с пораженията от поройните дъждове. Тази помпа работи без прекъсване от 5 дни.
„Само доливаме бензин и местим маркучите по цялата площ, защото има вода в хиляди кубици. На места стига до колене, а територията е 36 декара. Отзад всичко това е наводнено”, обяснява Тихомир Цветков, концесионер на Централен плаж в с. Кранево.
„Решихме сами да купим чакъл, да извикаме един багер и сами да решим проблема”, заяви хотелиерът Добрин Великов.
Всеки, който има бизнес на плажната ивица тук, е притеснен от наводнения път до пясъка.
„Един път метеорологичните условия, друг път туристите още ги няма и паркинг като нямаме. Като нямаме плажна ивица, какво да правим? Туристите идват тук заради слънцето и плажа”, оплака се Георги Георгиев, наемател на водни спортове.
Не наводненията пък притесняват хотелиерите, които работят предимно с туристи от бившите руски републики. 90% от заявките от Украйна са отменени.
„Отрази се и на беларуските туристи понеже не могат да минават през Украйна, трябва да минават обходен маршрут през Словакия, Полша и Унгария, а там е Шенгенско пространство и трябва да издават визи”, обясни хотелиерът Добрин Великов.
За първи път от 20 години насам държавата ще плаща на спасители да работят на неохраняеми плажове. Пилотния проект е за пика на лятото.
„Нека да видим ще сработи ли юли и август и ако останат пари и знаем, че някои плажове са да речем много посещаеми и ще продължат да бъдат посещавани, няма проблем да продължим срока”, заяви регионалният министър Десислава Терзиева.
По предварителни разчети държавата е заделила около един милион лева, за да обезпечи спасителите за трите морски области.
Хотелиерите са притеснени от продължителните валежи над страната ни, защото вече има запитвания от туроператори и туристи за възможности за отлагане на резервации.
Повече по темата гледайте във видеото.
Репортер: Нивелина Няголова