Лалетата взеха реванш за загубения финал през 2010-а година

Холандия унижи световния шампион Испания с 5:1 на световното първенство в Бразилия и взе частичен реванш за загубения финал на Мондиала през 2010-а година.

Лалетата направиха паметен мач и то след като губеха с 0:1 малко преди почивката. Поредната съдийска грешка в турнира даде възможност на Чаби Алонсо да открие резултата от дузпа в 27-та минута.

Секунди преди края на първата част, Давид Силва пропусна сам срещу вратаря, а в следвщата атака Робин Ван Перси  изравни с изключително красив гол. Нападателят на Манчестър Юнайтед засече дълго подаване на Далей Блинд и с летящ плонж с глава прехвърли Икер Касияс.

В началото на второто полувреме, Ариен Робен направи обратът пълен, а малко след това, съдиите пропуснаха да оставят Испания в намален състав, след като Диего Коща удари с глава Бруно Мартинс Инди.

Нова сериозна грешка на арбитъра Никола Рицоли, този път в ущърб на иберийците, доведе до трети гол за Холандия в 64-та минута. Стефан Де Врай се разписа след центриране в наказателното поле, при което обаче Робин Ван Перси извърши очевидно нарушение срещу Касияс.

Вратарят допусна груба грешка в 72-та минута, подарявайки топката на Ван Перси, който се разписа на празна врата, а осем по-късно Робен се подигра със защитата на световните шампиони и направи резултата внушителен - 5:1. До края на мача, тимът на Луис Ван Гаал пропусна още няколко великолепни възможности за гол.

Така Холандия постави под въпрос участието на Испания на осминафиналите и поднесе първата сериозна изненада от началото на Мондиала. Другият двубой от групата, противопоставя Чили на Австралия.