Причината - в язовира са се натрупали много отпадъци след бурята миналата седмица

Над 65 000 души в Кърджалийско са без годна за пиене вода, вече пети ден. Оказва се, че природно бедствие е довело до замърсяването на водата. То е предизвикало и друг проблем – опасност за язовира, който снабдява региона с питейна вода. 


Питейна вода на Кърджали, Момчилград и още 35 села в региона преминава през пречиствателната станция. В нея  трябва да бъде пречиствана водата, идваща от язовир Боровица. Оказва се обаче, че от миналия четвъртък тя е толкова мътна, че пречиствателната станция на моменти не е могла да се справи. 


Причината за това е, че в язовира са се натрупали страшно много отпадъци – дървета и листна маса. Какво може да се случи от тук нататък и дали водата скоро ще бъде годна за тези 65 000 души?


Водата за близо половината жители на Кърджалийска област идва от язовир Боровица. От 5 дни чистят. Иначе водоемът е затлачен при приливната вълна от над метър и петдесет след бурята миналата седмица. 


„Аз работя 18 години вече на този язовир, в такъв мащаб, такива големи дървета и такова замътняване не се е случвало”, обяснява Рамадан Байрам – охранител на язовир Боровица. 
Калта е толкова много, че пречиствателната станция се е задръстила, а от чешмите потекла кална вода.


„Като започна от 150 милиграма на литър до мътност, която не можехме да я хванем с апаратите. Тоест буквално в станцията дойде кална вода”, разказва Кера Василева – управител на ВиК-Къдржали. 


„Как няма да се притесняваме. Тя не може даже да се изкъпеш с нея. Тя е толкова кална, мръсна, че ... нито пране правим, нито готвим с нея, нищо”, оплаква се Мария Делчева. 
„Кафетата правим с минерални води. - Как миете чашите? - От чешмата, какво да правим, с минерални води как да мием?”, обяснява барманът Хатидже Иса. 


„Потенциалната опасност е да получи някакви стомашно-чревни разстройства. Или пък обрив по кожата ако се е мил с тази вода”, твърди Иван Иванов от РЗИ-Кърджали. 

 

Днес ВиК започна ударна дезинфекция на тръбопроводите с огромно количество хлор. Въпреки че хлорът е свършил работа, истинските резултати от микробиологичните изследвания на водата ще станат ясни след два-три дни. Тогава ще стане ясно дали водата е годна за пиене. 


От областната управа алармираха, че замърсяването на язовира е изключително сериозен проблем заради специалния преливник и ще търсят помощ от държавата за разчистването на дънерите и калта. 


„Ако това нещо бъде затлачено с дървесна маса, преливникът спира да функционира и има опасност язовирната стена да бъде компрометирана и да се разруши”, обясни областният управител на Кърджали Бисер Николов. 


А проблемът с негодната вода се разследва и от прокуратурата заради сигнал, че в пречиствателната станция се използват нови препарати.


Най-рано водата за населението на половината Кърджалийска област ще бъде обявена като годна за консумиране в края на тази седмица. Дали това ще се случи, предстои да разберем, както и дали ще се намери решение за почистването на язовир Боровица. 


Повече по темата гледайте във видеото. 

Репортер:Димитър Иванов