Снимка: архив Getty Images
„Тисин” се разби в мароканската пустиня на 18 Юли 2011 г.
Малък метеорит от марсиански произход, паднал на Земята през 2011 г., може да съдържа следи от "биологичен" въглерод, съобщават учени. Така те възкресяват дебата за наличието на форми на живот на Марс, предаде АФП, цитирана от БГНЕС.
Откъртената от Марс вследствие на въздействие на астероид марсианска скала на име "Тисин" (Tissint) завърши междупланетното си пътуване в пустиня в Мароко на 18 Юли 2011 г. В него има кухини, пълни със следи от въглероден материал. Те са били предмет на задълбочен анализ от страна на Федералния технологичен институт в Лозана и международен екип (Китай, Япония и Германия).
Техните открития "пледират за биологичен произход на тези включвания" на въглерод, съобщават от Лозана. Няколко изследователски екипи вече са доказаха , че метеоритът идва от Марс и че компонентите му са органични. Но дебатът за произхода на този въглерод е в разгара си. Химически, микроскопски и изотопен анализ на въглеродния материал "показа, че тези включвания са хванати в метеорита, преди да бъде изхвърлен от Марс към Земята", заявиха изследователите.
Те смятат, че "вероятно" този материал е влязъл при ниска температура в пукнатините "чрез инфилтриране на течност, богата на органични съединения". "Нашите открития могат да съживят дебата за евентуалното наличие на биологична активност на Марс, най-малко в миналото", казва едни от учените.