Заплашена ли е страната ни от Западнонилска треска?

„Притеснява ме не толкова наличието на 10-15 случая на Западнонилска треска. Тя обаче е показател, че климатичните промени водят до промени в комарите, кърлежите и гризачите, а те пък носят всички заболявания, които са характерни за тях. Например, маларията, към която трябва да бъдем особено внимателни, е унищожена в България. У нас имаме по 10-15 случая, внесени отвън от хора, пристигащи в страната, но не сме допускали вътрешно разпространение на заразата чрез комарите в България. Надявам се това да остане така”. Това заяви в студиото на „Здравей, България” д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор. 

Причина за изказването му са обилните дъждове у нас, с които нараства и рискът от Западнонилска треска. Заразата се пренася чрез ухапвания от комари. А броят на регистрираните болни в Европа расте. Само за миналата седмица са установени 20 нови случая в Италия, 10 в Румъния, и по няколко в Гърция, Сърбия и Унгария.

„Западнонилската треска е едно от заболяванията, които се предават чрез ухапване от комари, както и маларията. Тези заболявания обаче, преди 10 години ги смятахме за екзотични и четяхме за тях само в учебниците по тропическа медицина.  Последните години е факт, че те започват да местят границите си на север”, заяви д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор.

По думите му, Западнонилската треска се среща основно при птиците, дребните гризачи, но хората, които са ухапани от заразен кърлеж, също развиват заболяването. То се предава чрез комарите, които са най-разпространени в България от рода Кулекс, така че в случая почти всеки един комар може да бъде преносител на заразата.

Д-р Ангел Кунчев заяви, че Италия е най-засегната от болестите, предавани чрез ухапвания от комари. Въпреки това, щамът на нилската треска в Съединените щати води до редица сериозни усложнения при хората, които рядко се срещат в европейските държави.

„Нашите щамове по Средиземноморието са от Северна Африка и тежките случаи на усложнения от заболяването са под 1%. Енцефалит и менингит може да се развият веднъж на около 500 до 1000 случая”, каза още д-р Ангел Кунчев.

А как да различим Западнонилската треска от обикновен летен вирус?

„Температурата не спада, задълбочават се симптомите на гадене, отпадналост и повръщане, които водят до дехидратиране. Няма специфично лечение за този вирус”, поясни д-р Ангел Кунчев.

Целия разговор гледайте във видеото.

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.