Това установи проверка на Върховната административна прокуратура
Пет партии са получили по-големи субсидии от предвидените в закона за 2018 г. Това установи проверката на Върховната административна прокуратура (ВАП), извършена по разпореждане на главния прокурор Сотир Цацаров. Причина за нея стана информация, изнесена от екипа на „Шоуто на Слави”, според която централите са получили с над 6,5 млн. лева повече, отколкото имат право по закон. Сметката показва, че са им платени по 13,23 лева, вместо по 11 лева за глас.
МС предлага фиксиране на партийните субсидии за глас на 11 лв.
„ВАП извърши в кратки срокове проверката и установи, че информацията в телевизионното предаване „Шоуто на Слави“ от 20.05.2019 г. отговаря на действителността. На петте политически партии и коалиции (ГЕРБ, „БСП за България”, „Обединени патриоти”, ДПС и ВОЛЯ) неправилно са изплатени суми, значително надвишаващи полагащата се субсидия от 11 лв. за един действителен глас, в нарушение на разпоредбите на чл. 25, чл. 26 и чл. 27 от Закона за политическите партии. По същия незаконосъобразен начин е формирана и разпределена субсидията за политическите партии по чл. 26 от ЗПП, които не са представени в Народното събрание, но са получили не по-малко от едно на сто от всички действителни гласове на последните парламентарни избори”, гласи официалното съобщение от държавното обвинение.
Оттам заявяват още, че в понеделник са сезирали министъра на финансите и са определили 30-дневен срок, в който „да се предприемат необходимите мерки и да се създаде организация за подобряване и контрол при разпределяне на годишната държавна субсидия при стриктно спазване на чл.25- 28 от ЗПП и да започнат незабавни действия за събиране и възстановяване на изплатените в повече суми по годишните субсидии на правоимащите партии за периода 2016 г.– 2018 г.”.
„ВАП сезира и Сметната палата за предприемане на действия за финансов контрол по отношение на политическите партии, съобразно подписаното Споразумение за сътрудничество между Прокуратурата и Палатата. С Резолюция от 03.06.2019 г. ВАП сезира и Върховна касационна прокуратура, предвид събраните данни за извършени престъпления от общ характер от служители на Министерството на финансите”, се казва още в съобщението.
Преди около две седмици министър Горанов определи по-високата субсидия като несъвършенство в законодателството. Разминаването в сумите идвало от това, че в субсидията се изчисляват всички гласове на всички избиратели, участващи във вота - тоест, дори тези, които маркират квадратчето "не подкрепям никого".
Сметната палата започна одит на отчета за изпълнението на държавния бюджет на Република България за 2018 година съгласно чл. 6, ал. 5 от Закона за Сметната палата, съобщиха от институцията.
При този одит ще бъде проверен и редът за начисляване и изплащане на субсидиите на политическите партии. Ще бъдат взети предвид констатациите на Върховна административна прокуратура.
След приключване на одита, Народното събрание, Прокуратурата и обществеността ще бъдат уведомени за резултатите от него и той ще бъде публикуван на интернет страницата на Сметната палата.
ПРОКУРАТУРАТА ПРОВЕРЯВА: Получили ли са партиите по-големи субсидии през 2018г.?
Същевременно в Правната комисия в парламент, където депутатите също обсъждаха финансирането на партиите, финансовият министър изпрати свой заместник.
„Действащият закон е неясен и създава проблеми в правоприлагането”, каза заместник-министърът на финансите Росица Велкова.
Иначе депутатите единодушно приеха предложените промени в закона, които гарантират партиите да получават точно по 11 лева на глас. А със задна дата да върнат онова, което не им е било дължимо. Според опозицията грешката е била лично на министъра и поискаха неговата оставка, защото не е прилагал достатъчно контрол. Защити го правосъдният министър Данаил Кирилов.
„Всяка цифра би трябвало да буди съмнения най-първо при ковчежниците на държавата, при тези, които са се борили най-усърдно”, заяви Крум Зарков от БСП.
„Големият отсъстващ е министърът на финансите. Ние продължаваме да настояваме за оставката на министъра на финансите”, заяви Филип Попов от БСП.
„Вземете големите сборници на ЦИК и ще видите, че не е толкова лесно. Не смятаме, че има грешка по отношение на финансовия министър”, заяви правосъдният министър Данаил Кирилов.
Сега партиите ще трябва да върнат по 6, 5 млн. лева на година, т.е. от 2016 г. досега – общо над 14 милиона лева.
Правосъдният министър обясни, че парите ще се върнат в бъдещето, като се приспаднат от бъдещи проходи.
Реформаторският блок, "България без цензура" и АБВ, които вече не са пряко на политическата сцена също дължат пари на държавата. Не е ясно обаче как хазната ще си ги получи.
От БСП вече се разбрали да възстановят парите.
Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.