По традиция събитието беше без медии и предавано на живо в социалните мрежи

Инспекция на праисторически солодобивен и градски център Провадия. Изненадващо, премиерът Бойко Борисов провери археологическите проучвания на древната солница, както и дейностите по аварийната консервация на каменните отбранителни стени. С премиера бяха финансовият министър Владислав Горанов и министър на културата Боил Банов.

СНИМКИ ВИЖТЕ ТУК

По традиция събитието беше без медии и предавано на живо в социалните мрежи.

Борисов обеща правителството да осигури допълнително финансиране за довършването на археологическите проучвания на селищната могила Провадия-Солницата.

„Златно време е, нека хората работят. Направете разчетите, парите не трябва да ви спират, ще ги заложим в бюджета за догодина“, заяви премиерът Борисов пред археолозите. Той добави, че обектът наистина е уникален. „Имаме стена на 6700 години и като уточним, че Китайската стена е с 4000 години по-млада, това буди внимание и привлича туристи“, отбеляза премиерът. Според него предложеният от археолозите Музей на солта може да бъде разположен на територията на праисторическия обект. Ръководителят на научния екип, който извършва археологическите разкопки на обекта - проф. Васил Николов заяви, че хората не могат да си представят колко важна е солта, а всъщност без нея не може да се живее.

Комплексният праисторически обект представлява останките на най-стария солодобивен център в Европа (5500 - 4200 г. пр. Хр.), превърнал се в първия праисторически град на нашия континент (4700-4200 г. пр. Хр.). Състои се от укрепено с каменни стени селище, производствен солодобивен комплекс, ритуално поле и некрополи. Заема площ от около 200 дка.

"Това е центърът на европейската цивилизация, не трябва да се подценяваме. В Европа няма нищо по-старо от това селище“, уточни проф. Николов, който заедно с екип от около 60 души започва работа над селищната могила Провадия–Солницата през 2005 г.

„Много съм доволен от археолозите, действаме с всички сили“, обобщи премиерът Борисов, изтъквайки важността на археологическите проучвания, които се извършват на редица места в страната.

Министър-председателят възложи на министъра на културата Боил Банов заедно с министъра на образованието Красимир Вълчев да обмислят възможността за обучението на реставратори, след като проф. Николов информира, че има недостиг на такива специалисти.

Археолозите разказаха на премиера, че изваряването на разсол в керамични съдове е най-ранният регистриран в Европа случай на тази технология за получаване на сол, а Провадия-Солницата е най-древният солодобивен център на стария континент. На обекта засега са установени четири съоръжения за изпаряване на сол, датиращи към късния неолит и късния халколит (5200-4200 г. пр. Хр.).

В резултат на труда на археолозите са разкрити останки от три праисторически каменни отбранителни съоръжения по периферията на селищната могила. Продължават и научните издирвания на некропола от по-ранните фази на халколитното обитаване, както и на керамичния производствен център.

Министерство на културата финансира по програма „Консервационно-реставрационни работи” изграждане на защитно покритие над каменните останки. За целта през 2018 г. бяха осигурени 40 000 лв., а за 2019-а - 46 960 лв. Няколко поредни сезона МК финансира и теренните археологически проучвания на обекта като отделените суми за изминалата година бяха 20 000 лв., а за 2019-а са 30 000 лв.

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.

 

Редактор: Ина Григорова