Снимка: iStock
Пациенти търсят лечение в други здравни заведения
Най-големите болници в София до една спряха плановия прием. А заради притесненията от новото затваряне на болниците за плановите пациенти, лекари отчитат наплив към лечебните заведения, които все още приемат и такива болни. В кардиологичното отделение, в което работи проф. Петров, все още приемат и пациенти за планови интервенции. От скоро отчитат интерес на болни, лекувани в други болници, в които вече не се примат неспешните случаи. В същото време обаче работят с 20 процента намален капацитет.
“И сестрите, и колегите, и лекарите, които стандартно работят в отделенията, класическите, така да кажем, на график се въртят и дават един казармен термин „наряд” в отделението”, твърди проф. Иво Петров, мед. директор на "Аджибадем Сити Клиник".
БОЛНИЦИ НА РЪБА: Цели градове без свободни реанимационни легла
Въпреки по-малкия брой лекари, тук все още опитват да правят същия брой манипулации, както преди пандемията. И са против спирането на плановия прием тъй като опита от предните вълни показал, че много от нелекуваните така наречени "неспешни случаи" , завършили фатално. В едно от отделенията на болницата има 11 пациенти. Нито един от тях не се води планов. Лекарите обаче споделиха, че в много от случаите хората могат да чакат най-много до 2-3 седмици, след което вече и те влизат в графата спешни. „Доколко един сърдечно-съдов проблем е планов и доколко е спешен, границата понякога е много трудна. И например - един пациент с миортен проблем е много голяма част от тях, ако не се лекуват планово, те стават отчайващо спешни”, категоричен е професор Петров.
Проверка на NOVA показа, че отделенията, които спират плановия прием стават все повече – и в София, и в страната. „Има изключително голямо напрежение. Колкото увеличаваме в едно отделение персонала, толкова го редуцираме в другите. Така се увеличава и смъртността, нека да го кажем”, заяви Андрей Марков, управител на УМБАЛ "Аджибадем Сити Клиник".
Кацаров: Ситуацията е критична, ограничете контактите си в следващите седмици
Сред най-притеснени са пациентките с гинекологични проблеми, за които дори забавянето на плановото лечение може да се окаже фатално. Проверка на NOVA показа, че към момента АГ болниците са най-малко засегнати от COVID кризата, а приемът е почти същия като преди пандемията. И там обаче следят ситуацията с притеснение.
„Нещата към момента все още вървят в един много нормален ритъм, характерен за периода и въпреки COVID ситуацията. Oтражението при предишните спирания на планов прием беше предимно за гинекологичните пациентки тъй като акушерските си диагнози са най-вече спешни”, посочва проф. Виолета Димитрова, началник клиника "Патология на бременността", "Майчин дом".
За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУК, iOS (Apple) ТУК и HUAWEI AppGallery ТУК.