Днес е откриването на Годишната конференция на началника на отбраната

Ще бъде обсъдено дали американски сили могат да участват в българската батальонна бойна група. Това обяви министърът на отбраната Стефан Янев на Годишната конференция на началника на отбраната.

„Батальони имаме много, а батальонна бойна група сега създаваме. Когато говорим за дефицити, не говорим за нещо, което може да бъде създадено за два дни - говорим за дефицити от гледна точка на стандартите на НАТО, изискванията в съюзна среда. В състава на батальонната бойна група трябва да има артилерия с калибър, какъвто ние нямаме. Това е един от елементите, за който ще бъде направено запитване. С американските представители ще разговаряме по широк кръг от теми в рамките на стратегическото партньорство между двете страни. Вероятно ще имаме комуникация по темата дали американски сили могат да участват в състава на българската батальонна бойна група. Финалните решения ще се вземат след разговори на друго ниво", обясни Янев.

Ситуацията около Украйна се отразявала пряко на нашата национална сигурност.

„Случващото се около границата на Украйна е предизвикателство на евроатлантическата сигурност и има значително негативно отражение върху нашата национална сигурност. Никой по никакъв повод не ни налага решения, свързани с нашата сигурност”, заяви Янев.

„В съюзен формат решенията се взимат след консултации и с консенсус, като всяка една страна членка представя своята суверенна национална позиция. България е суверенна държава и всички решения за предприемане на конкретни действия в областта на отбраната се вземат от българското правителство и Народното събрание", каза Янев.

Според него регионът, в който живеем, е изправен пред една от най-сериозните военно-политически кризи от края на Студената война насам.

„Това предизвикателство изисква от нас да реагираме адекватно и да действаме смело, решително и национално отговорно", посочи Янев. Той припомни, че в рамките за засилените консултации с НАТО и съюзниците в последните дни няколко пъти е коментирал решенията на правителството, свързани със засилването на сдържащия отбранителен потенциал на Източния фланг на Алианса и нашия принос към него. Министър Янев заяви, че за него като политик и държавник основната движеща сила е защитата на националната сигурност и интереси.

Днес стана ясно и, че Министерството на отбраната започва интензивна работа и съсредоточава усилията си по пет основни приоритета - хората в отбраната; изграждане и развитие на отбранителни способности; военнообразователна система, иновации и развойна дейност; повишаване на административния капацитет и нормативна и подзаконова нормативна уредба.

„За нас хората в отбраната са най-ценният капитал и най-важният компонент на отбранителните способности. Затова ще предприемем мерки за преодоляване на големия брой вакантни длъжности за военнослужещи и за привличане на служба на качествен личен състав“, категоричен бе министър Янев. Той обясни, че се предвижда актуализиране на възнагражденията и на социалния пакет. Още в рамките на този бюджет ще бъдат осигурени финансови средства за стартиране на конкурси едновременно за всички вакантни войнишки длъжности.

Във връзка с другия ключов приоритет - развитие на адекватни способности чрез ускорено превъоръжаване и модернизация на въоръжените сили, предстои разработването на Инвестиционен план-програма до 2032 г. „Аз и моят екип ще направим всичко възможно още през тази година да бъде възобновено изпълнението на проекта за новите бронирани машини за Сухопътните войски“, подчерта министър Стефан Янев. „Ще изграждаме и развиваме модерни способности и чрез участие в многонационални проекти в рамките на НАТО и ЕС. Ще използваме възможностите на агенциите на двата съюза и особено на стратегическото партньорство със САЩ“, допълни той.

Военнообразователната система, иновациите и развойната дейност са друго важно направление, в което ще бъдат съсредоточени усилията на политическото ръководство на Министерството на отбрана. „В контекста на новите технологии и „зеления пакет“ предвиждаме създаването на нови образователни специалности. Ще работим за присъединяване на страната ни към създаващия се в момента в НАТО иновационен фонд на стойност 1 млрд. евро в рамките на мрежата от технологични центрове DIANA. Ще създадем и условия за внедряването на възобновяеми енергийни източници и технологии за енергийно обезпечаване на структурите в рамките на въоръжените сили“, обясни министър Янев.

Предстои актуализация на нормативната база в областта на сигурността и отбраната. Ще бъдат разработени нови актове, включително Закон за управление на кризи, и ще бъдат прецизирани функциите и задачите на Върховното главно командване в рамките на действащото законодателство. Министър Янев поясни, че въз основа на всеобхватен анализ ще бъдат направени организационно-структурни промени в министерството. „С въвеждането на изцяло електронно управление на административните процеси и разработване на нови административни правила и процедури ще повишим значително нашата ефективност и административен капацитет“, каза той.

Министър Янев подчерта важността на финансовото осигуряване на всички дейности и мероприятия от План 2026 и Инвестиционния план-програма на Министерството до 2026 г. Той заяви, че ще направи всичко възможно поетият от страната ни ангажимент към съюзниците за постигане на разходи за отбрана от 2% от БВП до 2024 г. да се осъществи по-скоро.

За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУКiOS (Apple) ТУК и HUAWEI AppGallery ТУК.

Редактор: Габриела Винарова