Няма промяна и във френското предложение
България не прави отстъпление по отношение на позицията си за официалния език на Република Северна Македония по т.нар. френско предложение. "Изцяло се съобразяваме с решението на НС. Както знаете, в двустранните си отношения с РСМ България не признава техния официален език. Това е обаче малко по-специфично в контекста на останалите 26 държави-членки на ЕС. Те имат своята позиция и по никакъв начин не можем да ги задължим да приемат нашата официална позиция. Нашата позиция е гарантирана такава, както е формулирана съгласно договора". Това каза на брифинг външният министър в оставка Теодора Генчовска след като София и Скопие подписаха двустранен протокол.
Българската позиция остава непромемнена, увериха от екипа на министър Генчовска. „Важно е, че оттук нататък нито един документ, който в процес на присъединяването на РСМ към ЕС не може да се приема като признаване на България на съществуването на т.н. македонски език. И това е ясно описано в едностранна Декларация, която България ще представи в понеделник по време на Комитета на постоянните представители". Тази декларация ще бъде представена и в следващите стъпки на европейско ниво и ще бъде привета от Съвета, казаха още от екипа на външно министерство.
София и Скопие подписаха двустранен протокол
Министрите на външните работи на България и Северна Македония Теодора Генчовска и Буяр Османи подписаха по-рано протокола от Второто заседание на Съвместната междуправителствена комисия по чл. 12 от Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество. В него ще са записани нови ангажименти, свързани с решаване на историческите спорове между двете страни - както и срокове, в рамките на които да се изпълнят. А Брюксел ще следи дали Скопие изпълнява записаните ангажименти.От темпото и скоростта, с които ги изпълнява ще зависи и напредъкът на югозападната ни съседка към еврочленство.
Македонският парламент одобри френското предложение
"В протокола, който днес е подписан, има конкретни срокове", каза Генчовска пред медиите. По думите ѝ - като част от Преговорната рамка, там има механизъм да се проследява неговото изпълнение и този механизъм ангажира другите страни-членки да следят за това изпълнение.
"Предстои заседание на Комитета на постоянните представители в понеделник, обявяване на писмена процедура малко след това. Някъде към вторник ще имаме информация дали този целия Пакет – Преговорна рамка, заключения и Протокола - вече са факт и ще ви представим всики документи", посочи още Генчовска в отговор кога ще може да се прочетат те.
Експертните екипи в двете външни инистерства ще продължат работа по техничесите и другите параметри. „Така че ще имат нашата подкрепа. Надявам се на реципрочност от тяхна страна тази подкрепа да бъде пожелана в крайна сметка”, подчерта външният министър в оставка.
„При насрочване на дата за първата Междуправителствена конференция от Чешкото председателство на практика РСМ ще има т.н. политическа междуправителствена конференция, след което тя трябва да стартира – при наличието на необходима политическа воля, процедурата за промяна на Конституцията на страната с цел включване на българите в Конституцията. И след като свърши този процес, ще има втора истинска междуправителствена конференция, след която ще започне реално пореговорният процес. Този период зависи от властите на РСМ – може да е 3 месеца, както беше с промяната на името на държавата, може да продължи и две години", посочи Генчовска.
Тя бе категорична, че няма промяна в т.н. френско предложение.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.