Мони живее в Ямбол, в Стара Загора посещава слухово-речева рехабилитация, а в Търговище учи

Седемгодишната Симона от Ямбол е едно от децата на "Българската Коледа". Диагнозата й е двустранна нервно сензорна загуба на слуха. Тя има поставен кохлеарен имплант, но се нуждае от ежедневна слухово – речева рехабилитация, за да общува свободно.

Нейната история започва, когато на тригодишна възраст в детската градина я назовават по име, но тя не се обръща и оттам започват подозренията за това дали чува или не.
 
От тогава семейството тръгва по лекари – от родния Ямбол ги препращат в Сливен. Оттам в Стара Загора, от Стара Загора във Варна и оттам в София в ИСУЛ.
 
След редица прегледи на малката Симона са ѝ поставени слухови апаратчета. Носи ги 6 месеца, но без резултат. Затова родителите й решават да потърсят още едно мнение във военномедицинска болница.

"Българската Коледа": 9-годишният Митко страда от забавяне в растежа
 
Майката Димитринка Косева споделя, че там казват, че не е за слухови апарати, а за имплантация.
 
Следва операция в началото на 2019-та и слагане на кохлеарен имплант. Днес Симона вече е на седем години и чува с оперираното ухо, но за да може детето да проговори, са нужни време, търпение и средства.
  
Мони живее в Ямбол, в Стара Загора посещава слухово-речева рехабилитация, а в Търговище учи в първи клас в специализирано училище.
 
За да може да проговори Симона ходи на слухово – речева рехабилитация вече близо година. А резултатите не закъсняват.

„Да чуеш детето си за първи път нямам думи, не знам как да го опиша. Вече казваме мама, баба, казва на по-малката си сестричка името Еми. Повечето неща си ги казва”, казва майката.

Бащата Красимир Спиров казва, че му дава сили това, че тя има напредък, че се възстановява и почва да се развива. 

„Българската Коледа”: Състоянието на 8-годишния Теди се подобрява след проведените терапии

В четиричленното семейство работи само бащата, а разходите по лечението възлизат на 300 лв месечно.

Според Марина Калчева – рехабилитатор  на слуха и говора – слухово-речевата рехабилитация не се поема от здравна каса както и  от друг финансиращ държавен орган. "Тя е изцяло за семействата на децата с увреден слух и е много хубаво, че "Българската Коледа" ги подпомага в това. В кабинетите по слухова-речева рехабилитация използваме специализирани софтуерни програми, които ни подпомагат в обучението на децата”, споделя тя.

В края на месец ноември семейството получава 1200 лв от "Българската Коледа", които възнамерява да използва за  така нужните за детето рехабилитации в Стара Загора.

След като първите резултати вече са налице, специалистите са категорични, че работата с малката Симона не трябва да спира.

А това, което обединява родители, лекари и учители е желанието един ден Симона да общува свободно със своето семейство и приятели.

Повече гледайте във видеото.

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.

 
Редактор: Цветина Петкова