От Сдружението за модерна търговия изпратиха съобщение, че нямат право да коментират търговски отношения

В търсене на виновник за високите цени на храните у нас, държавата впрегна всички свои контролни органи да дирят спекуланти. Масови проверки се извършват в търговските обекти в цялата страна. Например, в малките хранителни магазини в Добрич заявяват, че вината за поскъпването, не е у тях. Но и търговци, и клиенти са убедени, че спекула има.

Според Николай Маринов, директор на единствената държавна млекопреработвателна компания в България, след производството и логистиката се стига до таксите на големите търговски вериги. Това заяви той в студиото на "Твоят ден" по NOVA NEWS.

Гечев в писмо до ЕК: България е против приравняването на розовото масло към химическите продуки

„Таксите на големите вериги включват отстъпки за тях, които ние като производител им даваме, за да продават нашите продукти. Има „Такса вход” в търговската верига – „Търговска отстъпка от цената”, такса „Логистика” на самата верига, такса „Маркетинг”, такса „Промоции”, такси „Каталози” – те се плащат от производителя, за да може да се продава в търговската верига”, каза Маринов.

 

 

„Продаваме им стока, примерно, за 1 лв., те си слагат всички тези такси с 15-20%. Отделно от това те слагат и своя надценка, за да печелят. Всички теза такси те ги оправдават като техни разходи. Има случаи, когато продаваме нашите продукти на загуба", каза директорът на единствената държавна млекопреработвателна компания в България.

Фермери на протест в Хасково заради ниска изкупна цена на млякото

„Реално нередност няма, но друг е въпросът колко е морално”, обобщи той. "Вие виждате как в една и съща търговска верига един и същи продукт в Германия е значително по-евтин отколкото в България", каза Маринов. "Сигурен съм, че в Германия има орган и държава, които следят за тези надценки", допълни той.

От Сдружението за модерна търговия изпратиха съобщение, че нямат право да коментират търговски отношения между отделни доставчици и търговци.

Как да изхвърляме по-малко храна

Проверка на репортера ни в Добрич установи, че Дияна Кателиева, собственик на хранителен магазан, която е в бизнеса с млечни продукти от 17 години, никога не е наблюдавала такова драстично увеличение на цените със сто процента. По думите й цените са започнали да се покачват рязко от миналата зима – постоянно с по 20 – 30%. „Постоянно идваха с по 1,2,3 лева разлика на кутия, на килограм”, каза Кателиева. „Сиренето тук е на цени от 12 до 18 лева, в зависимост от производителя”, обясни магазинерът.

„При сирената по БДС-стандарт, които са вакуумирани, цената достига до 17 – 18 лева на килограм. И кашкавалите започнаха м.г. от 12 лв., стигнаха до 22 – 24 лв. при нас, но сега в момента има тенденция за намаление на цените”, каза Невена Петрова, която е търговски работник.

В момента пада цената на кашкавала, но на млеката и сирената се вдига. На кашкавала с 2 лева са паднали цените. Най-масовите сирена са тези, с най-ниска цена, казва Петрова и побяснява, че сиренето идва на 10 лева и с надценка от 20% се продава на 12,50 лв.

Перилните и почистващите препарати поскъпнаха драстично (ВИДЕО)

По думите на Дияна Кателиева малките магазини не са виновни за спекулата в България. Отговорност за спекулата трябва да се търси в големите търговски вериги. Колежката й подозира, че има и други фактори. Според Невена Петрова причината е по-скоро при борсите. „От производителя знам, че на ниска цена се купуват нещата, а после вече надценката си сигурно двойна, тройна, не знам”, обясни тя.

Хората намаляват потреблението, отчита собственикът на малък хранителен магазин.

Самите клиенти признават, че трудно балансират между цена и качество. По думите на Стоян Монов е доста скъпо. „Все гледаме хубави стоки да вземаме. Бях взел кашкавал наскоро, той се разтопи - като олио, а пък хубавият е 25 – 26 лева., каза той. Хората смятат, че инфлацията не оправдава високите цени – „Горивото пада, цените пак се вдигат – може би спекулации, това е което на първо четене човек може да си помисли”, каза Стоян Монов.

Репортер: Надежда Карапанчева

Вижте още във видеото.

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.