Идеята е хората там да имат достъп до лекари поне веднъж месечно

Мобилни медицински екипи на Многопрофилната болница в Добрич започнаха посещения в най-отдалечените населени места в региона. Идеята е хората там да имат достъп до лекари поне веднъж месечно. Логистиката се осигурява от общините, а средствата са от допълнителното държавно финансиране на областните болници. Област Добрич е първата, която се възползва от промените в Закона за лечебните заведения.

В село Коритен живеят 250 души, някои от тях от десетилетия не са били на преглед. Повечето хора са възрастни и често самотни, трудно се грижат за себе си и разчитат основно на медицинската сестра от селото да им носи лекарства от Добрич, който е на час път с кола.

Искат повече пари за първичната извънболнична помощ

 „Ако не е проходилката, не мога да ходя. Благодарение на сестрата, като отиде, изпраща ни лекарствата, да не пътуваме много”, споделя Недживан Айредин. 

Затова и новината, че от големия град идват ревматолог и неврохирург, е като великденско чудо за местните. 

„Не можем да отидем до Добрич, радваме се, че общината организира да идват доктори. Радваме се, че са безплатни. За нас пенсионерите може да е добре, но който няма пенсия – за него ще е трудно”, разказва Стойко Цветанов от село Коритен.

Неврохирургът д-р Ростислава Петрова споделя, че целта на тази програма е "да направим един първичен скрининг на населението". И допълни: "Да видим кой от какво се оплаква, кой къде да насочим, дали има много болни за спешна хоспитализация”.

„Хората имат по повече от едно заболяване, предимно хронични, които изискват постоянно проследяване и от личния лекар, и от специалисти в съответната област”, коментира д-р Наталия Николова, ревматолог.

Така в 21 век за хората от селата като Коритен появата на лекар е чудо. Жителите се надяват то да не е само за Великден.

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.

Редактор: Вяра Николова