Снимка: iStock
Те носят красивите имена Жанета, Терез и Дея
Фестивал на лавандулата се провежда в съботния ден край Чирпан.
На фона на събитието специалистите определят настоящата година, като не особено добра за търговията с лавандулово масло, на което България е световен лидер по производството с над 50% дял в продажбите. Считаният за най-голям експерт по лавандулата у нас - доц. Станко Станков, съобщи, че преди месеци е приключило патентоването и сертифицирането на три нови сорта лавандула за България, чиито добиви и качество са феноменални. Очаква се настоящата криза да отмине до година - две, когато отново да настъпи бум на лавандуловото производство в страната ни.
Фестивал на лавандулата в Чирпан (ВИДЕО)
Ниските температури и постоянните превалявания през 2023 г. водят до усилване на вегетативния растеж и забавяне на цъфтежа на лавандулата, отбелязва доц. д-р Станков от Института по етеричномаслени култури. Световните пазари също не отчитат ръст на търсенето. В момента се склчюват само по-дребни сделки, и то на ниски цени.
Над 100 000 декара са лавандуловите насаждения в България. Според доц. Станков стотици декари обаче са с некачествена продукция, която вече се изкоренява или предстои това да се направи. А през януари тази година българските учени са патентовали и завършили 20-годишна работа по разработването на суперкултури от лавандула за България. Тествани са в страната и чужбина. Сортовете носят имената Жанета, Терез и Дея. Потенциалните възможности на новите сортове, пък и някой от старите са 15-16 в северна България докъм 20 килограма от декар.
А според Станков, добрите времена предстоят много скоро. "България е традиционният производител на лавандулово масло. Аз смятам, че кризата няма да продължи повече от една две години", уверява той.
Още по темата гледайте във видеата.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.