На 27 януари светът отбеляза Международния ден за възпоменание на жертвите на геноцида

След като светът отбеляза Международния ден за възпоменание на жертвите на Холокоста на 27 януари, много хора в Израел сравниха геноцида тогава с клането на “Хамас” от 7 октомври миналата година. Това съобщи кореспондентът на Voice of America (VOA) Линда Градщайн в своя репортаж от кибуц Негба.     

Тя ни среща с Цви Солоу, който е бил на 5 години и е живеел във Варшава, когато е започнала Втората световна война. Семейството му бяга в Италия, Гърция и Австралия и най-накрая намира убежище в кибуца Нирим, на границата с Газа. Въоръжени мъже от “Хамас” нападнаха Нирим на 7 октомври като част от терористични атаки срещу Израел, оставили 1200 жертви. 240 души бяха взети за заложници, включително съседите на Солоу. 

„Събудихме се в 06:30 ч. и навън се стреляше. Чухме хора да крещят на арабски, да тичат между къщите. Затова заключихме вратата и изчакахме армията да ни помогне. Отне им седем часа”, разказва Цви Солоу. 

Каква е цената на конфликта между Израел и "Хамас"

Днес той е на 89 години и казва, че страда най-много, защото е трябвало да напусне дома си в кибуца и не е сигурен кога ще бъде безопасно за него да се върне. Споделя още, че изпитанието е върнало спомени от детството му, когато е бягал от нацистите и е бил бездомен в продължение на много години.

VOA ни среща и с полякинята Сара Джаксън, която също е една от оцелелите от Холокоста. Тя споделя, че е трябвало да се евакуира от кибуц Саад, където е живяла в продължение на шест десетилетия. По време на нападението на 7 октомври Джаксън се крие с часове в домашното си бомбоубежище, заедно с шестима младежи, избягали от атаката на музикалния фестивал. Някои от тях наскоро я посетиха, за да изразят своята благодарност.

Оцелели при Холокоста разказват историите си с помощта на изкуствен интелект (ВИДЕО)

Историците казват, че Холокоста все още е голяма част от израелското съзнание, а чувството за колективна травма може да е било предизвикано от атаките тази година. Травмата от 7 октомври, подобно на травмата от Холокоста, е нещо, с което израелците ще живеят поколения наред, предава VOA

Редактор: Габриела Винарова
Източник: Източник: vesti.bg/Voice of America