Снимка: iStock
Вижте какво показва статистиката
Русия има достатъчно финанси за дълга и продължителна война. Това показа статистиката, която беше представена в Комитета по икономика и сигурност по време на пролетната сесия на Парламентарната асамблея на НАТО в София.
Директорът на Центъра за анализи и стратегии в Европа Дмитрий Некрасов представи данни за финансовото състояние на Русия след започването на войната. Оказва се, че икономиката на страната е в подем и има достатъчно средства.
„Ако говорим за икономиката, санкциите, свързани с петрола, биха били най-ефективни, защото той е най-големият източник на приходи. Трябва да се забрани вносът на военни технологии. Ако намалим броя на тези стоки, които са забранени, ще има по-лесен контрол за най-опасните стоки. Ако има стотици забранени стоки, ще е по-трудно за контрол. Ако зададете директно въпроса „Кога ще свършат парите на Путин?”. Смятам, че с този годишен разход, това няма да се случи скоро”, предупреди Некрасов.
"Руската икономика успява да се адаптира към новата ситуация и да пренастрои своята промишленост. Цялата реорганизация е извършена и ситуацията ще продължи да бъде такава до края на войната. Повечето икономически проблеми ще бъдат усетени след нейното приключване", допълни той.
София е домакин на Парламентарната асамблея на НАТО
Специално пред NOVA говори и ръководителят на делегацията ни в Парламентарната асамблея на НАТО Даниел Митов, който беше категоричен, че на база тази статистика санкциите към Русия трябва да продължат, но да са по-фокусирани.
„Русия през последните 20 години е трупала пари. Очевидно е готвила война в продължение на много дълго време. Няма да стане бързо да бъде ударена руската икономика, така че да бъде принуждавано политическото ръководство на Руската федерация да прекрати войната”, каза Митов.
Какви решения ще подкрепят парламентристите ще стане ясно на сесията в понеделник. "Със сигурност декларация в подкрепа на Украйна. В момента коментираме състоянието на руската икономика, санкционни режим какво работи, какво не работи, какво трябва да се прави. Една от основните тези е, че икономическите санкции да бъдат по-малко, но фокусирани, за да нанесат истински удар върху руската икономика", обясни той.
Според него това, че България е домакин на над 400 парламентаристи от цял свят е немалка чест и отговорност. Събитието се случва в годишнината от членството на България в Северноатлантическия алианс.
Даниел Митов отправи и остри критики към президента Румен Радев, който по време на домакинството на България на сесията на НАТО замина на официална визита в Унгария. Премиерът Виктор Орбан многократно се обяви против бъдеща подкрепа на Алианса за Украйна.
Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase