Снимка: БГНЕС
Основна тема беше разцеплението в партиите
Начало на есенната сесия на Народното събрание. Депутатите се събраха за последен път в този състав и с перспективата за максимум 11 заседания преди отново да се разпуснат за предизборна кампания. Днес партиите говориха за потушаване на напрежението, но при някои формации разделението изглежда непреодолимо. Други демонстрираха единство.
Сесията започна с декларации от парламентарните групи като основна тема беше разединението. Междувременно още един депутат напусна парламентарната си група - Михаил Ставрев от БСП. Така, ако независимите депутати си имаха група в парламента, то вече щяха да са втора политическа сила.
Засега, въпреки че бяха изключени от БСП, в парламентарната група на партията остават Корнелия Нинова, Георги Свиленски и Иван Ченчев.
В първото заседание на новата сесия на 50-ия парламент депутатите станаха обединени, но само за химна на България. Разединението, дори вътре в част от партиите, си пролича веднага - с първата декларация за напускане.
„Постъпило е писмо от Михаил Ставрев от ПГ на „БСП за България”, който уведомява, че напуска парламентарната група”, прочете писмото председателят на парламента Рая Назарян.
Депутат напусна парламентарната група на БСП
Именно разцеплението се превърна в основна тема и на декларациите от партиите за началото на сезона, който е на прага на предсрочни избори.
„В 50-ото Народно събрание всички ние отново не успяхме да разчетем правилно вота на българските граждани. Трябва да подчертаем, че този провал е общ. Наблюдаваме с тревога процесите на разцепление, които протичат в част от основните политически сили. Случващото се през последните седмици уронва престижа на институциите и подкопава малкото доверие, което е останало в тях”, посочи Теменужка Петкова от ГЕРБ-СДС.
„50-ият парламент ще остане завинаги в историята, защото наблюдавахме на живо разпадането на смятани доскоро за монолитни политико-икономически конструкции. Като общество ще имаме възможност да наредим политическия пейзаж”, каза Станислав Балабанов от ИТН.
„Много декларации в този парламент и малко действия. Каква е ползата от подобни парламенти? Според нас трябва рестарт на цялата система в България”, заяви Борислав Гуцанов от БСП.
От „Възраждане” използваха случая, за да призоват депутатите да помогнат за адвокат на арестувания българин зад граница в обвинение за търговия с Русия. „Днес е Милан Димитров, утре може да е някой друг, може да съм аз. Всеки от нас, ако дари по 1000 лева, сумата сме я събрали днес”, обясни Костадин Костадинов от „Възраждане”.
Белобрадова: В "Да, България" имаме по-важни задачи, отколкото коалиционните ни различия
От „Продължаваме Промяната - Демократична България”, предпочетоха да говорят в кулоарите, но вече е ясно - ще бъдат обединени за следващия вот. „Явяваме се заедно, защото заедно сме по-силни”, подчерта Кирил Петков.
От формацията избягаха от въпроса как ще подредят листите, след като „Да, България” поиска квотният принцип да отпадне. „Няма да хвърляме чоп. Всяка една от партиите ще приложи тези принципи към своите кандидати”, обясни Божидар Божанов от ПП-ДБ.
„Коалицията ПП-ДБ е монолитна и многообразна. Някои по-шумни, други по-тихи в своите намерения. Въпросът е в това, че ние заставаме пред българските избиратели и искаме мандат за създаване на редовна власт”, заяви Атанас Атанасов от ПП-ДБ.
Това обединение обаче вече не включва партия „Волт” на Настимир Ананиев. От формацията изпратиха прессъобщение, от което става ясно, че не са били поканени на преговорите. „Волт” бяха един от мандатоносителите на ПП при първото им явяване на изборите, след това станаха част от коалицията.
Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase