Бихме могли да помолим ЕК да ползваме правото на дерогация, смята тя

„За да опазим българската икономика, трябва да вземем адекватни мерки. Чудесно е, че има щаб (в МВнР, който ще следи развитието на конфликта в Близкия изток)”. Това заяви доц. Светла Бонева – декан на факултет „Международна икономика и политика” в УНСС в предаването „Денят на живо” по NOVA NEWS.

„Ние ще бъдем пряко засегнати в по-дългосрочен план от този конфликт. Въпросът е какви мерки ще предприемем като държава, за да намалим негативните ефекти. Нужен е ясен анализ кои сектори биха пострадали”, заяви доц. Бонева.

Нина Спасова: Ако размяната на удари продължи, хората в региона ще търсят път към други страни

Тя даде пример как цената на петрола се е увеличила след атаката на Иран към Израел. „В деня на нападението цената на петрола беше с 1,5% по-висока в сравнение с предишния ден. Следващия ден се увеличи с 5%. Тя ще продължи да нараства”, прогнозира икономистът.

„Нашата рафинерия „Лукойл” още не е продадена, поне до края на годината собственик ще бъде „Лукойл”. Бихме могли да помолим ЕК да ползваме правото на дерогация, т.е. да продължим да получаваме руски петрол”, каза доц. Бонева. Според нея е необходимо да се увеличат складовите наличности в страната ни от тази суровина.

Евентуална нова мигрантска вълна е другото вероятно предизвикателство пред икономиката ни, според експерта. ”Колкото и да разчитаме ЕС нещо да възстанови, разходите ще бъдат поети първо от нашата държава”, каза Бонева.

МВнР призова българските граждани в Иран да напуснат веднага страната

„Израел със сигурност ще отговори и ще порази критична инфраструктура в Иран. Може да е ядрена инфраструктура, което е по-малко вероятният сценарий. Израел ще иска да удари в дългосрочен план икономиката на Иран и мощностите за производство на петрол ще бъдат ударени”, допълни преподавателят.

ВСИЧКО ЗА ЕСКАЛАЦИЯТА НА НАПРЕЖЕНИЕ В БЛИЗКИЯ ИЗТОК ЧЕТЕТЕ ТУК

Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase

Редактор: Весела Веселинова