Снимка: iStock
Това заяви служебният министър на иновациите и растежа
Реиндустриализацията е важен приоритет за нашето ведомство, а ББР е ключов елемент. Търсим реализация на придобитите активи, но не само на пазарен принцип, но и заради сумарния ефект. Трябва да търсим съвместен алгоритъм, да привлечем инвестиции и да отворим нови работни места, за да превърнем бившата цигарена фабрика във водещ индустриален център в Благоевград. Земите ѝ представляват вече изграден индустриален парк. Това заяви служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов.
„Теренът на цигарената фабрика на „Булгартабак Холдинг“ е малко над 60 дка, застроената площ е около 25 дка. Много бързо може да бъдат вкарани поточни линии, сградите са сухи, няма течове. Асансьорите работят, това е актив, който е в ръцете на държавата. Имотите са върнати на България, а това дава надежда за добро бъдеще за Благоевград. Ще отправим предложения към потенциални инвеститори, ще огледаме мощностите и сградите. Впечатлението ни е, че в кратък срок ще могат да приемат нови бизнеси. Около фабриката има няколко частни имота, които са на пазара. Вероятно ситуацията ще доведе до по-голям интерес и към тях, те са общо към 40 дка, а много малка част са застроени“, заяви кметът на Благоевград Методи Байкушев.
От своя страна Илия Караниколов от ББР сподели, че банката ще подпомогне превъзмогването на регионалните дисбаланси. "Разгледахме различни форми на инвестиции, така че да се допринесе за развитието на иновации. ББР ще продължи да работи в сътрудничество с местната власт", посочи той.
Редактор: Цветина Петкова