От „Величие”, които останаха под бариерата, поискаха касиране на изборите

Въпреки съмненията, които пораждат записите от видеонаблюдението на предсрочните парламентарни избори, от Централната избирателна комисия обявиха, че нямат правомощия да коригират резултатите. Затова призоваха за анализ и законодателни мерки.

Председателят на ЦИК Камелия Нейкова обясни, че са запознати със записите от видеонаблюдението, но единственото, което могат да направят и вече са направили, е корекция на данните от вписването на протоколите в системата. Така се оказа, че партия „Величие”, която не влезе в парламента, е с 21 гласа под бариерата. Комисията обаче няма право да поиска повторно преброяване или проверка на бюлетините. По думите ѝ законодателят не е предвидил и последици за нарушителите, които бъдат хванати чрез видеонаблюдението.

Камелия Нейкова: ЦИК не може да коригира резултат на база на видеонаблюдението, нито да брои бюлетини

От ПП-ДБ, по чиято инициатива бяха въведени камерите, оспориха думите на Нейкова. Част от партиите вече предлагат промени в Изборния кодекс.

„ЦИК няма такова правомощие. Не става въпрос за желание. Ние виждаме всичко, което и вие”, заяви Нейкова.

Ход обаче има: „Може да стане само по разпореждане на съда, ако има оспорване на изборния резултат”, поясни председателят на Комисията. Съществува и друг вариант - промяна в законодателството. „В Изборния кодекс не е разписано нищо като последица”, допълни Нейкова.

От ПП-ДБ, по чието настояване беше въведено видеонаблюдението, обаче не са съгласни с това твърдение. Според Надежда Йорданова ЦИК може да възложи проверка от страна на районните комисии.

„По Изборен кодекс за нарушения от членове на секционните избирателни комисии се носи административнонаказателна отговорност. Задължение на районните избирателни комисии при парламентарни избори в страната и ЦИК - за секциите в чужбина, е да се проведе такова производство, да се установят нарушения, извършени от страна на членовете на секционните избирателни комисии, да се наложи наказание”, каза тя.

„Величие“ настоява за касиране на изборите

Глобата е между 20 и 200 лв. за нарушения. А когато те са сериозни и подменят вота, се носи и наказателна отговорност. Възможно и е прокуратурата да се самосезира, допълни още Йорданова. Засега такава реакция има само при случая от Белица. Според ПП-ДБ обаче Изборният кодекс не трябва да се отваря отново, без да има стабилно мнозинство в парламента. Не на това мнение са от „Възраждане”, които подготвят изцяло нов закон. Позиция дойде и от БСП, откъдето призовават за безкомпромисно разследване на всички сигнали. От „Има такъв народ” също искат промяна в правилата за гласуване, но свързана със списъците и „мъртвите души”. Те ще направят предложения за промени още в началото на 51-вото Народно събрание.

Засега единствено от „Величие”, които останаха под бариерата, поискаха касиране на изборите. „Ние искаме касиране, искаме нови избори. Не знаем доколко е възможно това, но трябва да има масирано присъствие на външни наблюдатели. Ние започваме да събираме доказателства. И имаме много доказателства, досега хиляди. Виждаме наистина голямо проникване на мафията в държавни апарати, в държавните органи”, обясни Ивелин Михайлов.