Снимка: iStock, илюстративна
Пробите от тухли ще бъдат изстреляни на борда на товарна ракета, насочена към китайската космическа станция „Тянгун"
Очаква се Китай да напредне в стремежа си да построи първата лунна база. Това ще се случи в рамките на експеримент в Космоса, с който Пекин ще провери дали тухлите на станцията могат да бъдат направени от лунна почва, предаде АФП.
Пробите от тухли ще бъдат изстреляни на борда на товарна ракета, насочена към китайската космическа станция „Тянгун“.
Китай планира да изпрати астронавти на Луната до 2030 г.
Това е трудна задача: всяка структура трябва да издържи на огромно количество космическа радиация, екстремни температурни колебания и лунни земетресения, а доставянето на строителни материали там е скъпоструваща процедура.
За първи път: НАСА изпрати в Космоса сателит от дърво (ВИДЕО)
Изграждането на базата от самата повърхност на Луната може да бъде решение на тези проблеми, надяват се учени от университета в централната провинция Ухан.
Те са създали серия от прототипи на тухли, изработени от различни по състав материали, срещани на Земята, като базалт, които имитират свойствата на лунната почва.
Парчета от тези тестови тухли ще бъдат подложени на серия от строги тестове, след като достигнат космическата станция „Тянгун“. „Това е главно излагане на въздействието“, казва Джоу Ченг, професор в Университета за наука и технологии Хуажун в Ухан.
„Казано по-просто, ние поставяме (материала) в космоса и го оставяме да седи там, за да видим дали неговата издръжливост, неговите характеристики ще се влошат при екстремни условия“, добави Ченг.
Температурата на Луната може да варира драстично между 180 и -190 °C.
Липсата на атмосфера означава, че тя е подложена на големи количества космическа радиация, както и на микрометеорити, а лунните земетресения могат да отслабят всяка структура на повърхността ѝ. Експериментът ще продължи 3 години, като всяка година ще се изпращат проби за изследване.
Редактор: Виктория Гетова