Снимка: iStock
Национална гореща телефонна линия за пострадали от насилие – 0800 1 8676
Какво още трябва да предприеме държавата, за да спре домашното насилие и какво е спасението от агресията коментират директорът на Фондация „Асоциация Анимус“ Надежда Стойчева и юристът Димана Шуранова. „Един от вариантите за спасение на жертвите е Законът за домашното насилие. Това е граждански закон, с който защитаваме пострадалото лице от агресия. Ограничителната заповед е част от мерките, реално винаги се иска от страна на адвоката и на юриста. Въпросът е, че съдът преценява дали тази мярка ще бъде наложена“, обясни юристът.
Експерт: Има закон, който може да защити пострадали от домашно насилие
„Спрямо измененията и допълненията в Закона пострадалите жена или дете имат право до три месеца, след извършване на акта на насилие, да подадат жалба или молба към прокуратурата. Незабавната защита е веднага – до 24 часа, след това текат делата“, допълни Стойчева.
Димана Шуранова подчерта, че една от промените в Закона, която е влязла в сила, е оценката на риска. „Това ще бъде задължителна част, когато постъпи такава молба за незабавна защита, чрез въпросници да се оцени какъв е рискът“, каза още тя.
Национална гореща телефонна линия за пострадали от насилие – 0800 1 8676.
Редактор: Камена Георгиева