В продължение на 26 г. конфликтът взима над 100 000 жертви

Гражданската война в Шри Ланка, разпалена през 1983 г. от дълбоки етнически и религиозни разделения, трае 26 години. Воденото от Синхали правителство се бори с тамилска бунтовническа група, търсеща независимост. Войната приключва през май 2009 г. с поражението на тамилските тигри и двете страни извършват военни престъпления, като ООН документира злоупотреби от страна на правителствените сили, като основано на пола насилие срещу тамили.

Кадри на войници, екзекуции на вързани цивилни и откритието на масови гробове подчертава мрачната последна година на войната. 15 години по-късно близките на жертвите продължават да протестират. Приблизително 20 000 души пред имнота мили са изчезнали във войната. През 2020 г. правителството обявява всички изчезнали лица за починали. Гражданската война в Шри Ланка взима над 100 000 жертви.

„Истории от света”: Кризата в Шри Ланка (ВИДЕО)

Всеки ден при зори, 48-годишната Сива Кумар Чандра Деви тръгва на решаваща мисия. Деви наблюдава товаренето на оборудване и консумативи на лодката. След това тя и екипите потеглят. Тяхната дестинация е Мантиву - изоставен остров край полуостров Джафна в Шри Ланка. Той все още е осеян със смъртоносни противопехотни мини от бруталната гражданска война в страната. Екипът на Деви се състои изцяло от жени и чистачи на мини, които работят при строги протоколи за безопасност.

Татя, вдовица от войната е гръбнакът на семейството си, една от многото в екипа и носещи същата тежест. „Работим 40 минути, след това правим 10-минутна почивка. Работата е наистина тежка, така че е предизвикателство да се грижиш за екипа си. Работим на жаркото слънце и набавянето на вода е трудно, работата за жени тежка”, разказва тя.

Те обезвреждат както фабрични, така и импровизирани противопехотни мини, смъртоносни останки от войната между тамилските тигри и армията на Шри-Ланка. Ръчното разминиране използва устройства за откриване на подземни мини.При намиране на твърд предмет, деминьорът маркира и внимателно разкопава района. Това е високо рискова работа, която трябва да направи за разминирането на това минно поле. „Всеки ден ви напомня за войната и е много трудно. Ако не разчистим мините, някой ще изгуби ръка или крак”, казва още Татя.

Понякога рибарите идват с децата си. Разчистването на мините ги карат да се чувстват сигурни и защитени. 47-годишната Сундрамурти Сасирека се занимава с утрешните си задължения. Животът ѝ е оформен от години на конфликт. Тя, синът ѝ и майка ѝ са единствените оцелели от нейното семейство. Сасирека е самотна майка и единствената работеща. Синът ѝ учи в университет. Въпреки трудностите, жената иска да служи на своята общност.

„Ако свършим работата си по правилния начин, имаме шанс да върнем всичко на нашия народ, на хората от тази земя - Мухамалай”, споделя Сасирека.

В продължение на 15 години, тя се подготвя ежедневно за работа в Мухамалай. Това е фронтовата линия, която разделя двете воюващи страни и вижда няколко ожесточени битки по време на войната. „Мухамалай е прокълната земя в Шри Ланка или дори в целия свят, така че ако успеем да разчистим всички тези мини, има голям шанс хиляди хора да върнат прехраната си”, казва още жената.

Когато войната приключва през 2009 г.,1,6 милиона противопехотни мини остават немаркирани и недокументирани. Близо 24 квадратни километра земя остават замърсени в Северната, Източната и Централната провинции. С малко смелост, жените могат да са самостоятелни.

„Тази работа ни направи смели. Хората често ме питат „Не те ли е страх да работиш в такова опасно място?”, „Мините не експлодират ли?” Казвам им, не, не ме е страх. Мините могат да експлодират и може да се нараня. Дори има риск за живота ми. Но ако позволя на страха да ме спре, няма да печеля достатъчно за финансова помощ, кой ще се грижи за мен и близките ми. Вярвам в Бог и вярвам, че Бог ще бъде с нас. Върша тази работа, защото я обичам. Зад нейната усмивка се крие болката от войната”, допълва Сасирека.

Целия репортаж по темата гледайте във видеото. То е част от поредицата „DW репортерът“ на „Дойче веле“, която се излъчва всяка неделя от 16:15  ч. и във вторник по NOVA NEWS. Не пропускайте материалите на „Дойче веле“ и в ефира на „Събуди се“ по NOVA всеки уикенд. 

Редактор: Виктория Гетова