Снимка: БГНЕС
На този ден свети Йоан Кръстител е кръстил Божия син в река Йордан
На 6 януари празнуваме Богоявление или Йордановден - един от най-големите християнски празници. На този ден свети Йоан Кръстител е кръстил Божия син в река Йордан. Ритуалите са свързани с кръщенето и освещаването на водата, на кръста и на бойните знамена на Българската армия. На този ден се хвърля кръст във вода, а този, който го хване, ще бъде здрав през цялата година.
На празника традиционно погледите са отправени към Калофер, където за поредна година се изви леденото мъжко хоро в река Тунджа. Според местната традиция, след като кръстът бива спасен от осветените води, се дава на най-малкия участник в хорото. Журналистът на NOVA Мартин Георгиев също скочи във водата за поредна година.
Подготовката започва още от вечерта преди Богоявление. Пеят се песни и се пие червено вино. На сутринта, под съпровода на гайди, мъжете, които ще влизат във водата, тръгват по улиците на Калофер, за да събудят хората.
Богоявленски водосвет на бойните знамена в София (ВИДЕО+СНИМКИ)
Тази година малко преди 8 ч. ледът в Тунджа беше разбит, водата - осветена, а кръстът - хвърлен и спасен, за да бъде даден на най-малкия мъж на хорото - 3-годишният Мирослав. След ритуала, в реката влязоха и всички гости на града на Ботев.
За поредна година в Шипка първи „спасиха“ богоявленския кръст. По традиция дървеното разпятие там се хвърля на зазоряване, а тази година в ледените води на река „Селска“ скочиха над 40 мъже от града и от други населени места в страната, които се хванаха на традиционното хоро. Най-бърз тази година беше 17-годишният Станислав Младенов.
Мостът на река „Селска“, където се организира богоявленският ритуал, е историческа забележителност за града. Той е построен през 1902 година специално, за да преминат през него камбаните на Шипченския манастир, най-голямата от които е тежала почти 12 тона. История има и самата река - в нея е била построена първата електроцентрала на Шипка през 20-те години на миналия век.
Мъжкото хоро се изви в река Тунджа (ВИДЕО+СНИМКИ)
В студените води на река Марица в Свиленград се хвърлиха 10 мъже. Най-бърз от тях бе Христо, който е ученик в 12 клас в СУ „Д-р Петър Берон”. Той получи благословии и подаръци от архиерейския наместник отец Константин, архимандрит Атанасий и кмета на общината арх. Анастас Карчев. От 500-годишния каменен мост десетки жители наблюдаваха обичая за Йордановден. За здраве и успехи свещениците поръсиха по традиция и в сградата на Общинска администрация - Свиленград. Във всички църкви в общината беше отслужен Велик Богоявленски водосвет.
Отново в Марица, но край Пазарджик, се хвърлиха близо 40 момчета и млади мъже. Реликвата извади абитуриентът от Езикова гимназия "Бертолт Брехт" Станислав Бангеев, който участва за първи път в традицията на Йордановден. Той пожела здраве и успехи за себе си и за всички българи. Ритуалът на брега на реката беше предшестван от празничната литургия в катедралния храм "Успение Богородично", литийно шествие и Велик богоявленски водосвет.
За поредна година в Кърджали също спазиха традицията. Общо 34 мъже и младежи скочиха в ледените води на реката. Първи до Светия кръст достигна 35-годишният Величко Карабоюков.
Въпреки студеното време, традиционният богоявленски ритуал събра десетки казанлъчани край Старата река. Тази година във водите влязоха 33-ма мъже, повечето от които спазват традицията за поредна година. Най-бърз от всички беше 17-годишният Владимир Иванов, който е ученик в Националното училище по пластични изкуства и дизайн „Акад. Дечко Узунов“ и участва в ритуала за втори път. Той пожела на всички здраве и всичко най-добро през новата година.
По традиция Богоявление се отбелязва тържествено и в Бургас. Там кръстът се хвърля в морето. Тази година той беше спасен от 18-годишния Калин Узунов, ученик в Природоматематическа гимназия в града и състезател по водна топка.
Общо 56 души скочиха във водата. Най-възрастният сред тях беше на 72 години, а най-младият - на 16. Празничното литийно шествие премина по улиците на морския град и завърши на моста. То беше предвождано от сливенския митрополит Арсений.
В Русе изпълниха богоявленския обичай по спасяване на кръста, който беше хвърлен от митрополит Николай. Около 20 мъже скочиха във водите на река Дунав. Кръстът беше изваден от най-възрастния участник - 53-годишният Венцислав Николов от Русе, който работи като спасител. Той и друг път е скачал в студените води, но за пръв път вади кръста. Венцислав пожела да няма войни по света.
В София 24-годишният Николай Димитров извади богоявленския кръст от водите на езерото в квартал „Дружба”. Патриарх Даниил отслужи Велик богоявленски водосвет, преди това имаше литийно шествие, което тръгна от храма „Св. преп. Наум Охридски”. Общо 40 мъже участваха в ритуала по спасяването на Богоявленския кръст, най-младият беше на 18 години, а най-възрастният - на 84. Ритуалът в Елин Пелин се извърши в река Лесновска.
Йордановден във Враца започна с водосвет за здраве и благополучие, който отслужи Врачанският митрополит Григорий. Владиката освети след това бойните знамена на местното военно формирование 54 990. За да бъде спазена старата традиция и да бъде спасен кръстът, във водите на река Лева се хвърлиха над 50 смелчаци. Най-малкият от тях е 12-годишен, а кръстът беше изваден от водата от Иван Иванов на 35 години от село Згориград. Празникът продължи с хора около огън, запален на поляната между реката и чешмата „Света Неделя”.
Десетки смелчаци се впуснаха в спасяването на богоявленския кръст в к.к. „Вили Костенец”. Повече от 40 ентусиасти участваха в надпреварата по спасяване на християнския символ в ледените води на Костенския водопад. След дълга надпревара първи до кръста стигна Ники Илчев.
17-годишният ученик Христо от Мъглиж улови дървения кръст в Казанлък. Той беше хвърлен от старозагорския митрополит Киприан, а младежът го хвана още във въздуха. След това кръстът беше хвърлен за втори път в ледените води на Старата река в града и за втори път Христо го улови. Момчето е ученик в художествената гимназия и за първи път участва в Богоявленския ритуал. Общо 35 младежи се хвърлиха в реката, като най-младите бяха на 14 години, а ветеранът - на 55 и се хвърля за кръста за 16-а година.
Във Велико Търново ритуалът се проведе на Владишкия мост, в подножието на Царевец. В ледените води най-бърз беше 19-годишният курсант Калоян Калчев, който учи в Националния военен университет „Васил Левски“. Никополският епископ Матей и председателят на Общинския съвет Венцислав Спирдонов поздравиха Калоян и всички над 50 души, участвали в ритуала.
Във Варна сред ентусиастите имаше мъже, деца и жени. Кръста хвана 22-годишният състезател по плуване Александър Аенски. „Пожелавам на всички варненци през новата година много здраве, успехи и да вярват в собствените си възможности”, каза той.
И в родопското село Манастир, където снегът спря тока около празниците, намериха начин да спазят традицията - в селската чешма.
В чужбина
При минусови температури и девет българи се хвърлиха в езерото Мичиган, за да спасят Богоявленския кръст, съобщи Генералното консулство на България в Чикаго, САЩ. Кръстът беше спасен от 18-годишния Данаил Кирилов от Кюстендил.
Българи спасиха кръста и в Лос Анджелис. Това съобщиха на страницата на консулстовото ни във Facebook. Обичаят се състоя на кея в Санта Моника. Йордановден беше почетен от десетки хора в американския град, а обредите изпълни новопристигналият отец Марко. Кръстът спаси 14-годишният Тео Михалев, възпитаник на българското училище “Св. св. Кирил и Методий” в града.