Спешни промени заради грешка в закона

Пропуск в законодателството застрашава бензиностанциите у нас да останат без едно от най-масовите горива от 1 март. Става дума за изискване на Евросъюза горивата да се продават с биодобавка. При промени, направени от народните представители през 2023 г., в Закона за енергията от възобновяеми източници се пропуска записването на това изискване и така от началото на март бензиностанциите може да се окажат в нарушение и да не могат да продават бензин.

Опасенията се появиха заради предвиденото в Закона - етерите да отпаднат от смесването с биоетанола в бензина. Компонентът обаче е задължителен според Европейското законодателство. В случай, че на колонките у нас добавката в бензина липсва, това ще доведе до солидни глоби - от 30 000 до 50 000 лева на ден за бензиностанция и 250 000 до 500 000 лева на ден за складовете. Затова Министерството на енергетиката готви предложения за спешни промени.

Биосъставките в бензина са разписани в чл. 47 на Закона за енергията от възобновяеми източници. При промените през 2023 година депутатите допускат грешка. „Може би техническа грешка – думата „етери” беше заличена от текста на Закона и от тук идва всъщност целият проблем. Без тези етери ние не можем смесваме биоетанол, както се изисква, защото излизаме извън параметрите за качество на горивата по отношение на парното налягане, което е особено опасно през лятото, както и на кислородсъдържащи съединения”, обясни председателят на Българската петролна и газова асоциация Светослав Бенчев.

Етерите са част от биодобавката в бензина, която се изисква от Европейското законодателство. Бензин без тях може да бъде продаван, но в нарушение. „Глобите варират от 30 до 50 000 лева на ден за бензиностанция, между 250 и 500 000 лева за склад, който пуска на пазара продукт и не отговаря на Закона за енергията от възобновяеми източници, т.е. санкциите наистина са много сериозни”, допълни Бенчев.

Разкриха схема за фиктивни сделки с гориво, бюджетът е ощетен с милиони

Търговците обаче се опасяват, че ако законът не бъде поправен, производителите ще спрат продажбите, а от там и доставките на гориво след 1 март ще намалеят. „Тогава наистина ще имаме един страхотен проблем. Бензинът ще свърши в рамките на 2-3 седмици. Вариантът е, че ще имаме горива за първите десетина дни от март месец, които отговарят на изискванията”, каза още собственикът на бензиностанция Димитър Хаджидимитров.

Затова Министерството на енергетиката подготвя промени в Закона, които да бъдат приети от парламента максимално бързо. „Ако народните представители припознаят нашето предложение, което в началото на следващата седмица ще бъде публикувано, за да може по по-бърз ред и начин да бъде внесено от депутатите в парламента. Ние сме готови, знаем за проблема и работим по него”, заяви министър Владимир Малинов.

Дотогава от бранша успокояват, че бензин има и скок в цената на горивото не се очаква.

Репортер: Петър Антонов

Редактор: Камена Георгиева