Регулираните цени за бита ли са причината да останем на тъмно по Коледа

Вина за липсата на ток по време на коледните и новогодишните празници има и държавата, не само частните доставчици. Това обяви в предаването „РеВизия” по NOVA NEWS енергийният експерт Антон Иванов. Той предупреди, че без стратегия, в която да се планират инвестиции за поне пет години напред, все по-често ще оставаме на тъмно.

„В момента ЕРП-тата и ЕСО отделят около 500 млн. лв. на година за модернизация и инвестиции в мрежата. За да постигнем нужната трансформация на мрежата, са нужни около 20% отгоре на тази сума. Тоест, годишните инвестиции в мрежата трябва да са под 1 млрд. лв. на година”, посочи той.

Румен Радев: Електроенергията трябва да бъде достъпна, а не само сигурна

Преди ден в парламента се проведе дебат с изслушването на енергийния министър Владимир Малинов и шефа на КЕВР Иван Иванов, в който трябваше да стане ясно защо се стигна до ситуацията. Политиците прехвърлиха вината върху ЕРП-тата и липсата на достатъчно инвестиции от тяхна страна. Според Иванов обаче и държавата носи вина.

„Инвестициите са споделена отговорност на държавата и ЕРП-тата. В Закона за енергетиката е записано, че надеждната работа на системата се определя от Министерството на енергетиката, а аз не чух оттам да посочат какви критерии за надеждност са нарушени от ЕРП-тата. Говори се без числа и конкретика”, уточни експертът.

Иванов припомни, че цената на електричеството за домакинствата в България е най-ниската в цяла Европа. Тази за бита се определя от КЕВР и в повечето случаи е под това, което дружествата искат. „Няма начин да поддържаме ниски цени на регулиран пазар и да инвестираме в нови технологии за подобряване на мрежата. Няма как да се случат и двете едновременно”, категоричен е енергийният експерт.

Малинов ще поиска бизнесът да бъде компенсиран за високите цени на тока през следващите 3 месеца

Той заяви и че повторна национализация на ЕРП-тата няма да е добра стратегия, защото държавата няма как да бъде по-добър собственик и даде пример с държавната ВиК мрежа, която постоянно има проблеми.

„Трябва ни национална стратегия. Не можем залпово да отделим големи средства за модернизация. Затова ни трябва стратегия за един петгодишен период - да се определят разходите, приходите и източниците на тези приходи. И чак тогава да се обърнем към бизнеса и хората и да говорим за повишение на цената. Ако не знаем какво искаме да постигнем, не е редно да искаме от хората да плащат повече”, е мнението на Иванов.