Разказва "Дойче веле"
Петър Тилман е млекопроизводител. Той работи седем дни в седмицата в семейната ферма. Работата просто вече не се плаща. И тогава идва предизвикателството да намериш съпруга, готова да сподели този труден живот”, разказва той.
Всяка година хиляди германски фермери се отказват от поминъка си. Петър и баща му Антонио Стилман са присъствали на много трудни раждания.
Фермер в Германия отглежда и съхранява стари сортове картофи (ВИДЕО)
Във фермата на семейство Тилман има 200 животни, от които 120 млечни крави и годишен оборот от 600 000 евро. Това е една типична семейна ферма. През добрите години реализира 100 000 евро печалба, повечето от които идват от държавни субсидии.
Петър е учил за фермер. Той е пето поколение, което работи във фермата и се надява да не е последното. „Ако мислите напред, целта е да предадете фермата на следващото поколение, така че е важно да имате партньор и деца”, смята Петър.
В Еленския Балкан отглеждат най-скъпата порода крави
Фермерите могат да работят навън само при хубаво време. Повечето пари се правят от мляко, защото някога не може да се върнат. Както и от отглеждането на пшеница. Но струва ли си целият този труд? Петър и баща му са изчислили, че получават средно 13 евро на час нетен доход. Но дали това ще е достатъчно за съпругата на бъдещ фермер?
През 1970 г. в Германия има над 1 милион фермери. Оттогава над ¾ от тях са захвърлили гащеризоните. Петър ги разбира, особено след като се труди от дни наред. „Като момче помагах много. Още тогава знаех, че искам да стана фермер. Винаги съм искал да правя това, което баща ми и дядо ми са правили преди мен. Когато пораснеш и завършиш училище, се чудиш, това ли е правилното решение. Това ли искам да работя”, казва той.
Изискванията към фермерите продължават да растат, когато животните имат здравословни проблеми. Всеки ден отделят около час за документацията. Фермерите се оплакват от бюрокрацията от години. Тя им оставя по-малко време за работа с добитъка, която носи удовлетворение на Петър, когато, например, показва на теленце как да бузае.
„Преди всичко, природата означава, че оцеляват най-силните. Някои от животните не успяват, защото не намират зърната веднага и умират. Но тъй като ние ги държим под око, им даваме възможност да се научат. Новороденото теле е един пример”, добавя Петър.
От няколко години фермата на семейството Тилман е органична, спазвайки много строги изисквания за употребата на химикали. Новите условия изискват много от цялото семейство.
„За сега ме устройва, защото мога да го правя с баща ми. Ако трябваше да направя прехода сам, щеше да ми е трудно. Имаме толкова много да учим и спазваме”, казва младият животновъд.
Петър Тилман е свикнал с несигурността, колебанията в цените на млякото, добитъкът, който ражда и се разболява, променливото време и бюрокрацията. Но сега той очаква с нетърпение един изцяло нов живот в фермата – Елизабет Донео.
Още по темата гледайте във видеото. То е част от поредицата „DW репортерът“ на „Дойче веле“, която се излъчва всяка неделя от 16:15 ч. и във вторник по NOVA NEWS. Не пропускайте материалите на „Дойче веле“ и в ефира на „Събуди се“ по NOVA всеки уикенд.
Редактор: Виктория Гетова