Това е исторически успех за българската природозащита

С исторически успех за българската природозащита започна 2025 година. Нова гнездова колония на застрашения къдроглав пеликан се сформира в България. Птиците заеха изкуствени острови, изградени от Българско дружество за защита на птиците (БДЗП), в района на град Бургас.

Това е четвърто гнездово находище на вида у нас, заедно с тези в езерото Сребърна, остров Персин (Белене) и Защитена местност „Калимок-Бръшлен“. В края на 2021 г., в рамките на международния проект „Животът на пеликана“, екип от експерти и доброволци успешно изгради две плаващи платформи в окислителните езера на „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД, попадащи в границите на Специално защитена зона „Комплекс Мандра - Пода“, с цел привличане на птиците към загнездване.

Пеликан сви гнездо върху блок във Варна (ВИДЕО)

Снимка: БДЗП

Тези водоеми са едни от най-предпочитаните за почивка и нощувка места за къдроглавия пеликан в района на Бургаските езера. Освен това човешкото безпокойство там е сведено до минимум, което е от изключителна важност за този вид. Всяка от платформите е с площ от по 40 кв.м. Впоследствие тези изкуствени острови се превърнаха в любими места за къдроглавите и розовите пеликани, които ги използват основно като място за нощувка и почивка. Отново там през август 2024 г., в рамките на природозащитната бригада „Атанасовско езеро“, организирана от БДЗП, с помощта на доброволци успешно е изградена нова наколна дървена платформа с обща площ 32 кв.м. Благодарение на такъв тип дървени конструкции бяха създадени колониите в Природен парк „Персина“ и в Защитена местност „Калимок-Бръшлен“.

Рекорд: 92 двойки пеликани в най-голямата дива колония у нас (ВИДЕО)

Снимка: БДЗП

В средата на януари къдроглавите пеликани сформираха нова гнездова колония на вида върху изкуствените острови. Към момента експерти от БДЗП установиха 23 гнезда, разположени върху плаващите платформи и наколната дървена платформа. Птиците все още активно строят гнезда и копулират, което означава, че броят на двойките може да се увеличи в близките дни. В района около островите бяха наблюдавани над 100 възрастни къдроглави пеликана.

Повече от 60 години в България имаше само една гнездова колония на къдроглавия пеликан – в езерото Сребърна, край гр. Силистра. Благодарение на целенасочените природозащитни дейности и изграждaнето на наколни дървени платформи, в нашата страна бяха сформирани още две гнездовища на вида – в Природен парк „Персина“ през 2016 г. и в Защитена местност „Калимок-Бръшлен“ през 2021 г. Последните сведения за гнездене на къдроглавия пеликан в района на Бургас са от далечната 1948 г. в Мандренското блато.

Снимка: БДЗП

„Това е един грандиозен природозащитен успех и поредна успешна стъпка в опазването на този величествен вид. След близо 80 години един от символите на град Бургас се завърна като гнездящ в района, което беше мечта на поколения учени и природозащитници. В момента трепетно се очаква излюпването на първите малки къдроглави пеликанчета в новата колония, намираща се в Натура 2000 зона „Комплекс Мандра-Пода“, пишат от БДЗП.

Редактор: Калина Петкова