Снимка: БГНЕС
Вижте коментарите на политиците
Темата за проектобюджета отново предизвика напрежение в парламента. Дотук се стигна, след като се управляващото мнозинство се съгласи да редактира план-сметката по предложение на БСП и парите на пенсионерите да бъдат увеличени с по-висок процент.
В четвъртък обаче възникна въпросът откъде ще дойдат повече средства или откъде ще бъдат орязвани такива. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че не може да държи отговорна финансовия министър Теменужка Петкова, която, по думите му, не е министър на ГЕРБ, а на коалицията. Според Борисов вариантът за намиране на пари е или рязане от проекти, или по-висок дълг. „Приехме, че трябва да зачетем искането за „швейцарското правило”, коментира лидерът на ГЕРБ.
Пеевски: Ако Борисов свали коалицията от 1 януари 2026 г., на власт идваме ние
Управляващото мнозинство обвини опозицията в лицето на "Продължаваме Промяната" в саботаж на еврозоната. Борисов припомни подарения калкулатор от Асен Василев и "изпуснатата фраза, че в Брюксел могат да смятат”. „Да, могат да смятат и мога да уверя г-н Василев, че не сме скрили нищо от Брюксел – нито аз от Урсула фон дер Лайен, нито Теменужка Петкова на срещата с Еврогрупата. Не сме излъгали. Стратегическата цел на България за еврозоната ще я следваме", обяви той в кулоарите на НС и предупреди управляващото мнозинство, че партията му ще прави компромиси, само докато влезем в еврозоната. „Едно нещо имаме като цел и това е еврозоната. До 1 януари догодина ще търпим всичко, което изисква тази цел. След това спираме да сме сговорчиви”, закани се Борисов.
Другите участници в коалицията подчертаха, че отстъпките са взаимни, а самата формула на управление предполага и контрол. "Необходимите средства за увеличение на всички пенсии по "швейцарското правило" най-вероятно ще дойдат от инфраструктурни проекти. Става въпрос за 417 млн. лв.", каза пред журналисти социалният министър Борислав Гуцанов. И допълни: "Това е въпрос на сметки, които ще направи Министерството на финансите. Имахме диалогични, нормални разговори с министър Петкова. Най-важното е, че се стигна до общо виждане на трите формации в тази сложна управленска система и всеки направи компромиси, за да не бъдат ощетени по никакъв начин най-уязвимите слоеве на населението".
Според Станислав Балабанов от ИТН Съветът за съвместно управление е основан на принципа да има комуникация между партньорите в управлението. "Там се пораждат и споровете, и дебатът. Ключът се държи от пресечните точки и залегналото коалиционно споразумение и управленската програма", заяви той.
Борисов: Ще правим компромиси до 1 януари 2026 г. След това ГЕРБ ще застане на позицията си
В опозицията пък се скараха за това, кой е накарал управляващите да заложат по-високо увеличение на пенсиите. "Бързата реакция на Асен Василев и цялата ни коалиция в сряда направи така, че една огромна грешка в бюджета да бъде поправена. 2 милиона пенсионери ще получат цялото увеличение на пенсиите – близо 9%, вместо 5%", коментира съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков. От своя страна лидерът на „ДПС – Ново начало” Делян Пеевски заяви: "С Данчо Цонев ще управляваме, разбира се. „ДПС – Ново начало” ще управлява България, това е сигурно. Както виждате, всички хубави неща ги правим ние. Вчера кой върна пенсиите на пенсионерите? Ние".
Повече по темата гледайте във видеото.