По думите му програмата за реинтеграция на украинските бежанци трябва да бъде спряна
Основният проблем на икономическата част на външната политика е невъзможността България да се справи с Плана за възстановяване и устойчивост. Това ще рефлектира не само във финансово измерение, а и относно реформите, които трябваше да предприемем, за да вземем евросредствата. Външната политика на страната ни куца в последните години. Това каза бившият зам.-министър на външните работи Милен Керемедчиев в студиото на "Денят на живо".
Милен Керемедчиев: Желанието на Путин е да върне Русия като партньор на САЩ
"Това правителство е най-малко виновно за проблемите във външната политика, защото е едва от няколко месеца. По времето на служебните кабинети имаше много непостоянна външна политика, това излезе наяве с няколко скандала, сред които декларацията за Сребреница и отношенията със Северна Македония", допълни Керемедчиев.
По думите му подходът на България относно реинтеграцията на украинските бежанци е неправилен. "Голяма част от тях всъщност имат възможност да работят в различни сектори на икономиката. Постоянното протакане на вземането на крайно решение относно програмата за реинтеграция оставя бежанците да разчитат на социални помощи, което изнервя обществото. Тя трябва да бъде спряна вече. Голяма част от бежанците се ориентират към Германия, именно заради програмите за подпомагане. Украинците, които имат възможност да започнат работа у нас трябва да променят статута си от бежанци на пребиваващи с разрешение за труд, което ще им позволи да работят в целия ЕС", коментира той.
Войната между Русия и Украйна
Относно заканите на Тръмп да наложи допълнителни мита на Русия на износа на петрол, Керемедчиев смята, че това би оказало влияние на страната - като утежни търговията ѝ. "Ако Москва бъде притисната, може да спре бойните действия бързо, но това не значи задължително мирни преговори", заяви дипломатът.
Целия разговор гледайте във видеото.
Редактор: Цветина Петкова