Настройките на мобилните телефони са нужни само за тестовите сигнали
Директорът на Националната пожарна главен комисар Александър Джартов обясни, че при реална ситуация на опасност за гражданите, те ще получат сигнала на системата за известяване BG-Alert, без значение настройките на устройствата им.
„Каналът, на който се излъчват спешните съобщения за събития, които представляват опасност за гражданите, не се вижда като функция и не подлежи на управление от тях. Тоест не може да го спрете, дори да пожелаете“, допълни той, като уточни, че изключение правят случаите, в които мобилният телефон е на самолетен режим.
Предупредени за бедствия: Тестваха системата BG-ALERT (ВИДЕО+СНИМКИ)
По думите му за да се получат тестовите съобщения, потребителите трябва да са позволили функцията от настройките на телефоните си.
„Самата технология не позволява обратна връзка, за да се разбере колко хора са получили съобщенията на BG-Alert. Те не са SMS-и. Идеята да се използва тази технология е максимално бързо да се достигне до максимален брой хора“, подчерта директорът на Националната пожарна.
Александър Джартов отбеляза, че собствеността на бомбоубежищата в страната е различна, съответно се поддържат от различни структури. „На интернет страницата ни има списък с всички годни за обитаване“, твърди той, като уточни, че са 289 на брой.
Целия разговор гледайте във видеото.
Редактор: Камена Георгиева