„От всички армии на Балканите нашата е най-голяма”, посочи бившият зам.-министър на отбраната проф. Румен Кънчев

„Геополитическата ситуация в света силно ни притиска да направим реформи в армията. Нещата в Българската армия (БА) не са чак толкова лоши. Превъоръжаването на Българската армия закъсня и това намали военните способности”, каза в студиото на „Твоят ден” NOVA NEWS бившият зам.-министър на отбраната проф. Румен Кънчев.

По думите му непрекъснато се говорело за недокомплект в Българската армия. „Аз не съм съгласен с изчислението на този дефицит от 6000. От всички армии на Балканите нашата е най-голяма. Армиите на страните членки на НАТО от Балканите, заедно с Турция и Гърция, дават общо 625 000 войници. На Балканите само Сърбия, която има 28 000, и Босна и Херцеговина, която е с 14 000 войници, не са част от НАТО”, посочи Кънчев.

Според него, ако се направи сравнителен анализ на армиите от НАТО, които имат приблизително еднаква територия и население с България, ще се види, че имаме по-голяма армия по численост от Норвегия, Финландия, Швеция. „Никой не е в бойна готовност в момента, защото не са стигнали условията дотам. Качеството на подготовката личи на бойното поле”, подчерта той.

„Има голям проблем при летателните часове във ВВС. Винаги може да се намерят слаби места. Аз мисля, че БА стои добре. На нея ѝ предстоят тежки задачи, защото до 2032 г. трябва да усвои цяла ескадрила F-16. Трябва да усвои двата нови кораба и работата с бойната машина на пехотата. Трябва да готвим високопрофесионален състав в армията”, настоя бившият зам.-министър на отбраната. 

По думите му трябва да следим армията под лупа за какво харчи пари.

„Не съм съгласен с повишаването на заплатите в МВР и с действията на тази структура, защото не може да има 6000 работещи пенсионери в системата и да казваме, че правим реформи”, категоричен беше Кънчев.

„Връщането на наборната служба е сложен въпрос. В условията на тази високоразвита техника, която навлиза в БА, най-добре да има професионална армия. Младото поколение проявява интерес към армията”, подчерта той.

Относно вота на недоверие към кабинета, той счита, че правителството води правилна външна политика. Мнението му е, че България се връща на сцената на европейската политика. 

Радев: Инсинуациите, че президентът саботира модернизацията на Българската армия, са силно некоректни

„Аз мисля, че реформата в БА и нейното превъоръжаване най-сетне започва. Недокомплектът е много тежък проблем. Той е свързан с липсата на реформи. Липсата им е продукт на дълга съпротива, на които все още им кънтят в гласите сърпове и чукове. Не може БА, която е в НАТО, да има такива офицери. Нуждаем се от офицери, каквито бяха в Царската армия”, каза от своя страна в студиото на „Твоят ден” съпредседателят на Атлантическия съвет в България доц. Момчил Дойчев.

Според него професионализацията на БА била извършена доста бързо и необмислено. „ЕС е създаден за мир, а не за война, но точно това използва Путин и започна тази непредизвикана война. Трябва да се види доколко тази професионална армия може да бъде подготвена и да подготви войници. Командният състав трябва да бъде на много по-високо равнище, защото става дума за управление. Ако имаме недостатъци, те са свързани с управлението, а не с обикновения войнишки състав”, каза той.

„Колкото и пари да се вложат, ако ги няма реформите, които да превърнат Българската армия в професионална, ние нищо няма да постигнем. Първо трябва да бъдат реформите”, посочи Дойчев.

Той беше категоричен, че професионализацията на армията няма алтернатива. „По-скоро виждам подобряването на възможностите на обучението след завършване на средно образование на всички младежи и девойки. Под формата на първоначално военно обучение, което да бъде два месеца. Но модерната война е електронна. Младите хора трябва да бъдат привлечени по нов, модерен начин. Но трябва да има една първоначална военна подготовка, а не да се връща наборната служба”, подчерта той.

„Външната политика на България не се е провалила”, каза Дойчев във връзка с вота на недоверие към кабинета „Желязков”.

Целия разговор гледайте във видеото.

Редактор: Румен Лозанов