Снимка: БГНЕС
Младите хора изпитват нарастващо безспокойство за бъдещето си
Младите хора в Турция изпитват нарастващо безпокойство за бъдещето си след ареста на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу по обвинения в измама и тероризъм, което предизвика масови протести в цялата страна, разказва „Дойче веле”.
„Имамоглу беше основният опонент за президентския пост и единственият, който можеше да победи Ердоган. Затова се страхуват от него, а ние сме тук, за да го защитим”, казват хората.
„Израснах с партията на Ердоган още от раждането си и вече ми е писнало. Инфлацията, разходите за живот… всичко ни се отразява ужасно. Трябва да променим това“, посочва млад мъж.
На фона на протести: Турската опозиция с извънреден конгрес, призовават за предсрочни избори
Опозиционната партия на Имамоглу, Републиканската народна партия, реагира, като призова за национален бойкот срещу компании и медии, възприемани като проердогански. Арестът разтърси и финансовите пазари, увеличавайки нестабилността. На 19 март, в деня на задържането на Имамоглу, Истанбулската фондова борса се срина с близо 7%. Търговията беше временно спряна, а властите наложиха ограничения, за да предотвратят продажбите от паника, което доведе до частично възстановяване на пазара.
В знак на подкрепа към Имамоглу: Турски студенти няма да купуват нищо на 2 април
„Политическият риск играе ключова роля за инвеститорите, когато става въпрос за Турция, и затова не е изненада, че реакциите бяха толкова бързи и мащабни. Масовите продажби, които наблюдаваме, потвърждават думите ми. Инвеститорите винаги са нащрек, когато става въпрос за инвестиции в Турция”, обяснява Ердал Ялджин от Университета по приложни науки „Констанц”.
Този политически шок добави нова доза несигурност към и без това нестабилния инвестиционен климат — тревожен сигнал за ключови търговски партньори на Турция, като Германия. Страната остана най-големият търговски партньор на Турция през 2023 година, като турският износ за Германия надхвърли 21 милиарда долара. След Германия се нареждат Съединените щати и Ирак. Междувременно големи германски компании разширяват присъствието си в Турция. Фирми като Deutsche Bank, Volkswagen, Siemens и BASF продължават да инвестират в различни сектори.
„Естествената реакция на чуждестранните инвеститори от Германия, разбира се, предвид директните изявления на опозиционните лидери за бойкот на компании и т.н., е да бъдат предпазливи при инвестиции в такава страна. Не мисля обаче, че в момента е възможно да се предвиди дали тези реакции ще доведат до сериозен спад в преките чуждестранни инвестиции”, казва още Ялджин.
С несигурни пазари и нарастващи протести Турция сега стои на кръстопът — арестът на Имамоглу подхранва напрежението, икономическите страхове и призивите на младите хора за промяна.