Трагедията се случи в зъболекарски кабинет

Медици, адвокати и председателят на Българската асоциация за закрила на пациенти коментираха казуса с починалото след стоматологична интервенция 6-годишно дете в Пловдив. Припомняме, че вчера стана ясно, че данните от Регионалната здравна инспекция към този момент показват, че операцията е продължила около четири часа. Била е планирана за преди месец, но е отложена заради боледуване на детето. Установено е още, че родителите са били консултирани от анестезиолог преди манипулацията, научи NOVA.

„В болницата, в която работя, за стоматологична грижа предимно влизат деца с придружаващи заболявания, като детска церебрална парализа, аутизъм, сърдечни пороци или др. Там няма начин нещо да не се случи. По регламент е посочено анестезията в стоматологията да продължи до 180 мин., ние си позволяваме по-дълъг период от време, но детето се намира в защитена среда“, каза националният консултант по анестезиология и главен координатор към съвета по „Анестезиология и интензивно лечение“ проф. Николай Младенов.

 

Анестезиологът уточни, че по случая има много неизвестни и е трудно да се даде обективен коментар. Но от друга страна отбеляза, че осигуряването на назална интубация показва качествено лечение. „Анестезиологът е знаел какво прави. Самият факт, че имаме 4-часова анестезия е показателен. Лекарите са били подготвени, не са хванати от улицата“, каза той.

Родителите на починалото в зъболекарски кабинет дете са се консултирали с анестезиолог

По думите му добрата практика не задължава лекарите да се прави тест при всяко дете. „Вече след като премине някаква процедура и детето прояви съответните реакции, тогава вече преминаваме към последващи задължителни тестове“, допълни проф. Младенов.

„Анестезиолозите са една шепа хора. Ние количествено не можем да надскочим капацитета си. В София са към 110 болници, а в Пловдив около 50 – 150 лечебни заведения в два града, при 450 общо в Германия. Може да си отговорим дали имаме нужда от толкова болници или трябва да се мисли в посока са бъдат качествени с достатъчно специалисти“, подчерта лекарят.

Преподавателят дентална алергология в Медицинския университет в София по проф. Мария Денчева и председателят на Българската асоциация за закрила на пациенти и адвокат Пламен Таушанов също изказаха мнения по темата.

„Това, което ми направи впечатление е, че има разписани правила, които се следват, но в един момент нещо куца. Това идва може би от факта, че не се обръща достатъчно внимание на студентите, когато напуснат учебното заведение. В практиката нещата някак се разливат“, отбеляза Денчева.

Секретарят на Зъболекарския съюз: Никъде не е разписано, че всеки пациент трябва да се тества за алергии

„Като адвокат, който се занимава повече от 20 години с т. нар. лекарски грешки, можа да кажа, че имаме голям проблем. От 2018 г. десет водещи стандарта са отменени, липсват, включително по анестезия и реанимация“, съобщи Таушанов.

По думите му протокол за действия изобщо няма. „Отдавна искам да се създаде протокол на поведение, който е много по-точен от стандарта, изясняващ ниво на компетентност, брой на лекари, операционни маси и други“, допълни адвокатът.

Пламен Таушанов обясни, че има казус с информираните съгласия. „Това е същественият въпрос. Между другото близките в случая с починалото в Пловдив дете нямат изяви пред медиите или оплаквания. Но при всички случаи трябва да е ясно какво включват информираните съгласия и какви изисквания са покрити. Ако се вадят няколко млечни зъбчета, трябва ли тази анестезия да бъде прилагана?“, запита специалистът.

"Все още нямаме достатъчно информация за смъртта на детето, починало след дентално лечение в Пловдив. Затова не можем да направим солидни заключения. Има обаче един неоспорим факт - няма действащ медицински стандарт по анестезиология и интензивно лечение", каза адвокат Калина Михайлова в студиото на „Твоят ден” по NOVA NEWS.

Тя обясни, че това, което медицинският стандарт казва, е, че няма задължително тестване за алергия при поставянето на упойка, ако липсва индикация от страна на пациента. И допълни, че е важна анамнезата, която родителите дават. Също така подчерта, че не винаги пациентът е наясно какво трябва да предостави като информация и тук идва ролята на лекаря при провеждането на диалога – да поиска детайли, да зададе насочващи въпроси.

Адвокатът коментира, че в предходния действащ медицински стандарт пише, че анестезията трябва да е адекватна и безопасна – т.е. така направена, че да не носи рискове за здравето и живота.

Михайлова обясни, че ако няма данни или предпоставки за алергия, лекарят може да застрахова и себе си и здравето и живота на пациента, като направи тестуване.

Тя коментира, че информираното съгласие за провеждане на лечение или манипулация е изключително съществено. И допълни, че в Закона за здравето е разписано, че то трябва да съдържа пълна информация, но много често е сведено само до формалното полагане на подпис.

Целия коментар на експертите гледайте във видеата.

Редактор: Камена Георгиева