По закон документът не е задължителен

Комисията за защита на потребителите рекетира собствениците на фитнес зали, като им налага да спазват доброволния стандарт за безопасност. Тези, които не представят удостоверение, че стандартът е приложен, биват затваряни. Документът не само не е задължителен, но изискването да бъде представян е нарушение и злоупотреба от страна на КЗП. Освен това се оказва, че у нас няма кой да го издаде. Това обяви преди дни депутатът от ДБ Елисавета Белобрадова. Тя публикува във Facebook профила си писмо на министъра на икономиката Петър Дилов, под чиято шапка е КЗП.

Оттам отговориха, че те не вменяват никакви задължения на фитнесите - това предвиждал законът. Твърдят още, че изискват само доказателства, че фитнесите са изпълнили задълженията си по закон. В рубриката си „Пълен абсурд” Румен Бахов се срещна със собственик на спортни зали, които са застрашени от затваряне.

КЗП предлага компонентно обозначаване на цените за повече прозрачност

„При нас дойдоха агенти на Комисията за защита на потребителите, при това въоръжени. Единият имаше нож. С тях пристигна и полиция, за да ни връчат акт за затваряне. Защото според тях нашата услуга не отговаря на българския държавен стандарт. Според закона той е пожелателен, а не задължителен. Но според КЗП фитнес залите трябва да представят сертификат, който да удостоверява съответствие на услугата им с българския държавен стандарт. Такъв сертификат никога не е изискван. Нашата зала е на 25 години. При направена проверка се оказа, че в България няма акредитиран орган, който да може да издаде такъв документ. Това е „Параграф 22”, в който са вкарани всички зали у нас”, обясни управителят на фитнес - Томов. 

„Отказаха да прегледат документите, които имаме. И се стигна до абсурда, че преди една седмица излезе официално становище на министъра на икономиката, което гласи, че тези сертификати не само не трябва да бъдат изисквани, но и са незаконни по същество, защото не са задължителни. След това ни беше връчен акт за привличане към административна отговорност. Това значи затваряне и глоба", допълни той. По думите му хората, дошли на проверка във фитнеса му, са били без баджове и не са се легитимирали. 

„Обадихме се в две от фирмите, за които от наши колеги разбрахме, че издават подобни сертификати, въпреки че нямат акредитация. Отговорът оттам беше, че работят само по документи и биха могли да издадат такива, само че нямало да ни свършат работа, защото им липсвала акредитация. Услугата струва между 800 и 1000 евро за един лист хартия. След като Българската агенция по акредитация излезе със становище, че няма орган, който да издава такъв сертификат, въпросните фирми спряха да издават каквито и да било сертификати, просто защото, според мен, някой им се е обадил", каза още управителят на фитнес зала.

Повече по темата гледайте във видеото.