Всяка година пълните сметища се самозапалват уж случайно, за да им паднат нивата, казва бившият министър на околната среда и водите
Вотът на недоверие на МЕЧ няма да доведе до нищо, само ще стане за смях на хората. Няма да успее. От ПП-ДБ се очаква да гласуват "за", но самите те са уязвими на тази тема. У нас има страшна корупция и това е страшен бич, всички партии казват, че са против нея, но дойде ли времето да се гласува, няма кой да го направи. Темата скоро ще омръзне на хората. Това каза бившият министър на околната среда и водите Емил Димитров в „Офанзива с Любо Огнянов” по NOVA NEWS.
Димитров: Едногодишният отток на България беше източен през две реки – Арда и Тунджа
Припомняме, че на 10 април от партия МЕЧ внесоха втория вот на недоверие към кабинета „Желязков”. Темата е корупция. Председателят на партията Радостин Василев събра необходимите подписи на депутатите от „Величие” и „Възраждане” и депозира вота в Народното събрание. Трите партии имат само 54 гласа, а нито една от останалите формации в опозиция не заявява подкрепа. От ПП-ДБ заявиха, че ще внесат собствен вот на недоверие, след като излезе докладът за еврото.
Контрабандата на цигари в Пловдив
Димитров коментира и случая с контрабанда на цигари в Пловдив - от позицията на бивш шеф на Агенция "Митници". "От Видин ми се обадиха веднъж, спрели камион за проверка за анализ на риска. Мисля, че беше с дрехи. В следващия момент се изсипа половината ГДБОП - оттам казаха, че става дума за контролирана доставка. Аз попитах защо не знам за нея. Пуснахме камиона, а Румъния направиха удара на годината. Оказа се, че някой у нас се беше заиграл. Предполагам, че случаят в Пловдив, огласен от чатовете на БОЕЦ, е сходен - някой е опитал да ги заблуди да спрат операцията, за да хванат "по-голямото". Борисов беше прав, че трябва да има уволнения в МВР. На много места има фабрики за контрабанда на цигари, не е само в Пловдивско. Тя се извършва от сглобени отново машини след приватизацията на "Булгартабак", посочи той.
Групата на ГЕРБ-СДС в СОС подава сигнал до Прокуратурата за нередности в завода за боклук
Проблемите с отпадъците
По думите му през 2015 г. срещу България е имало наказателна процедура, че от 113 незаконни сметища, 46 не са рекултивирани. "Дадоха ни пари това да се случи, както и да открием регионални депа. Всички средства идват от Европа, ние само трябва да го свършим. Тези депа щяха да са с по три клетки, които ще изкарат 15 години. Започнаха да се внасят отпадъци и да се заравят, не да се рециклират. В резултат на това депата се напълниха за нула време, а събраните пари от такси бяха дадени на общините през пандемията. МОСВ не контролира отпадъците, внесени от чужбина. Нямаме завод за RDF отпадъци, имаме само площадка за третиране. След това пакетираните количества отиват в два циментови завода. Задължаваме ги да горят нашия некачествен продукт, само и само да не внасят от чужбина или да го смесват с вносния. За това кметът носи отговорност. Всяка година пълните сметища се самозапалват уж случайно, за да им паднат нивата. В София ще стане планина от боклук. За медицинските отпадъци - по мое нареждане трябваше да се преработват в инсинератор. Сега отпадъци се смесват, за да не се изпращат в инсинератор", коментира Емил Димитров.
Целия разговор гледайте във видеото.