
Снимка: iStock
Това сочи проучване на „Тренд“
Няма и сериозна динамика в оценката за работата на основните институции през последните два месеца. След лека ерозия в подкрепата, партията на Ахмед Доган е вече осма политическа сила. Това показва проучване на „Тренд“, реализирано по поръчка на „24 часа", посветено на нагласите спрямо основните институции, партии и актуални теми. Изследването е осъществено в периода между 12 и 18 май 2025 г. чрез пряко полустандартизирано интервю "лице в лице" с таблет сред 1001 души на възраст 18+.
Повече от половината българи не се чувстват информирани по темата за въвеждането на еврото. 59% подкрепят инициативата на президента Румен Радев за провеждане на референдум, но това не се отразява на неговото обществено одобрение.
Оценката за работата на парламента стои на сравнително ниски нива - 15% положителна и 77% - отрицателна.
Правителството се задържа вече трети месец на сходни нива, като през май положителната оценка е 26%, а отрицателната 57%.
Инициативата за референдум на президента не се е отразила на оценката за неговата работа. 41% от респондентите я оценяват като положителна.
В електоралната картина също няма съществени промени. ГЕРБ запазва първата си позиция с 26.2% от гласуващите. С изключително близки стойности са ПП-ДБ (13.8%) и "Възраждане" (13.5%). Лек ръст се регистрира при "ДПС-Ново начало" до 11.6% сред гласуващите. "БСП-Обединена левица" задържа нивото си от 6.8%. Три партии разполагат със сходна подкрепа – ИТН с 6%, МЕЧ - 5.9%, а при ДПС-ДПС се регистрира ерозия до 5.8% от гласуващите спрямо 6.7% през март. "Величие" остават близо до ръба на парламентарната бариера с 3.9% подкрепа сред гласуващите.
С инициативата на президента Радев за провеждането за референдум, както и наближаващата дата за публикуване на конвергентния доклад, темата за еврозоната се превърна в основна. По тази причина от "Тренд" тестват няколко индикатора, свързани с нея.
Оказва се, че 55% от българските граждани не се чувстват информирани по отношение на въвеждането на еврото в България, а 41% имат усещането, че са запознати с темата. По-ниска степен на информираност се наблюдава сред хората на възраст над 60 години и етническите малцинства. Сред висшистите над половината се чувстват информирани.
59% от интервюираните одобряват инициативата на президента Радев за провеждане на референдум относно приемането на еврото в България през 2026 г. 31% не подкрепят подобно допитване.
При избор от три твърдения относно приемането на еврото като валута в България, 21% са на мнение, че България трябва да въведе еврото на 1 януари 2026 г., 33% смятат, че е добре това да се случи в следващите години, а 38% са на мнение, че България не трябва да предприема тази крачка.
Най-висока подкрепа за приемането на валутата през 2026 г. изразяват най-младите (18-29 и 30-39 годишните). Най-резервирани пък са най-възрастните и социално уязвимите групи. Електоратите на ГЕРБ и ПП-ДБ са най-силно подкрепящи влизането ни в еврозоната от 1 януари 2026 г.
Редактор: Цветина ПетковаПоследвайте ни