Тя е вдъхновена от предстоящото въвеждане на еврото в България

Световноизвестният български художник Хубен Черкелов представи дългоочакваната изложба „Колелото на живота”, която е вдъхновена от предстоящото въвеждане на еврото в България.  Идеята е да се проследят циклите на живота, представени чрез образи на българските и европейските банкноти, като се завърши с еврото. Специален гост на събитието беше и вицепрезидентът Илияна Йотова, която откри изложбата.

„Идеята е да покажем кръговрата на живота. Повечето от сюжетите идват от банкноти, а някои и от монети и проследяват стадиите на човешкото развитие от дете до старец. Но темата е фокусирана върху трансформациите в социалния живот, в личния живот. Има и някои абстрактни работи като еврото, което виждате зад гърба ми. Други са доста по-конкретни и фигуративни“, сподели за NOVA Хубен Черкелов.

Картините на Хубен Черкелов са визуални образи от стари валути от различни държави по света. Превръща парите в обекти, в предмети, в картини и портрети, размишлявайки върху връзката между история, пари, изкуство и пазар. В основата на изложбата са заложени трансформациите - в живота, във финансите и в изкуството.

Хубен РТ за изложбата: "Колелото на живота " на английски "Wheel of life" или в будистката религия "Самсара" 

За начална точка съм взел стенописа на Захарий Зограф със същото име, което е в Преображенския манастир. Останалите произведения са също свързани с трансформациите в живота и изкуството. Идеите за някои идват от български банкноти други от европейски и евро, но сега са превъплатени в перманентни произведения на изкуството. Разговорът, който изложбата цели да предложи на публиката е за перманентността,  за трансформациите, както във финансите, политиката, така и в живота, властта и изкуството. Не маловажна част е и красотата на самите произведени  ,която да подчертава вярата в смисъла на живота и да дава оптимизъм за бъдещето.

Идеята, че човешкият живот е разделен на отделни етапи, съществува от хилядолетия, повтаряща се тема в литературата и изкуството, преминаваща през всички исторически периоди и места. Ранните гърци са били особено привързани към идеята, като най-ранното споменаване е от законодателя и поета Солон (ок. 600 г. пр. н. е.), който има десет етапа от по седем години всеки. Хипократ (ок. 450 г. пр. н. е.) има седем етапа, докато Аристотел (ок. 350 г. пр. н. е.) говори за три: младост, разцвет на живота и старост.

За автора:

Хубен Черкелов - роден е през 1970 г. в гр. София. През 1998 г. завършва Националната художествена академия, специалност „Живопис“, майсторски клас по живопис при Йорг Имендорф в Амстердам (1995). Председател е на Клуба на (вечно) младия художник към СБХ (1992). Съосновател на групата  Нови Радикални практики в България (1994-1995) и на нейната галерия „XXL“ (1996) в София, където организира изложби „Нова българска живопис“ (1996, 1999).
Един от първите истински български концептуалисти. През 90-те той и съмишлениците му създават първата мащабна авангардна акция у нас, изписвайки имена си по всеки казан за боклук, стена или по-голям камък в София. През 90-те изкуството на младия Хубен Черкелов стимулира артистичното пространство у нас със свежи идеи и радикално нов подход, отричайки всички утвърдени понятия за изкуство.

В края на 90-те той и приятелите му от групата за радикално изкуство емигрират в САЩ, след като осъзнават, че са изпреварили времето си и публиката тук не е готова за техните акции.
Междувременно Хубен Черкелов печели стипендиите на Фондация „Феликс Меритис“, Амстердам (1995), Националния фонд за изкуства (NEA), Артслинк, Ню Йорк (1996), Центъра за фотографски изкуства „Aн и Джон Марион“ към Института за изкуство на Санта Фе, Ню Мексико (2000).

В момента Хубен Черкелов живее и работи в Ню Йорк, САЩ.

Там Хубен постъпва радикално с авангардистите – става отново живописец. Но не и академичен художник. В продължение на няколко години пресъздава образите от банкнотите – живи и емоционални картини, в крайна сметка парите заслужават добро отношение. Художникът нарича своята живопис „коментар на своя вътрешен живот и вдъхновенията му”. Рисува образи от 100 марки и ги продава за хиляди долари. От 2006 г. подписва произведенията си Хубен РТ.

Той един от най-скъпо продаваните български художници. Неговият пазар в момента е основно в САЩ. В България почти няма негови произведения поради факта, че е работил предимно инсталации, графити и фотографии. Макар подобно на Кристо да не се е завръщал, името му е тясно свързано с промените в българското изкуство от 90-те години. Той е роднина с актьора Георги Черкелов, както и с режисьора Иван Черкелов.

Изложбата ще бъде достъпна за разглеждане с вход свободен в Галерия Vivacom Art Hall Оборище 5 от 28 март 2025 г. до 17 април 2025 г. 

Редактор: Боряна Димитрова