ГДБОП вече залови младеж от Пловдив, набирал неправомерно средства за лечение на болно дете...

Зачестиха спекулациите с фалшиви дарителски сметки и кампании в интернет. ГДБОП вече залови младеж от Пловдив, набирал неправомерно средства за лечение на болно дете. 23-годишният измамник създал фейсбук страница за своята фиктивна кауза, регистрирал кратък sms номер и дори открил банкова сметка. Как да разберем дали една кампания е истинска? 

 

Правим елементарен експеримент. В полето за търсене на социалната мрежа Фейсбук изписваме думите „Да помогнем". Излизат десетки, дори стотици кампании в помощ или подкрепа на какво ли не. Често в страниците има сърцераздирателни снимки, които могат да накарат и най-хладнокръвните да трепнат. Преди да се доверим и да пратим sms обаче, специалистите съветват да направим проверка – кой е човекът в нужда, какво е заболяването и имаме ли гаранции, че написаното е истина. 

 

„Хубаво е освен това да знаем какво се случва с парите, когато бъде събраната сумата и как ние дарителите можем да сме сигурни в това", коментира Людмила Атанасова от Фондация "Помощ за благотворителността в България".

 

Сигурност дава платформата „Единен дарителски номер", която съществува у нас от 2007 година. Преди да одобрят когото и да е, експертите на организацията проверяват доколко кандидатите имат коректни оферти от родни и чужди лечебни заведения. 

 

„Трябва да има и етап на епикриза от лекари, които са ви лекували в България с ясно предписание, че именно това е правилното лечение", допълни Атанасова.

 

Банковата сметка за набиране на средства трябва да е открита и с указания за ползване безкасово и целево. Така се гарантира, че събраните пари отиват единствено и само към лекуващото медицинско заведение.

 

„За единния дарителски номер гарантирам, че всички банкови детайли са проверени и са точно такива", подчерта Людмила Атанасова от Фондация "Помощ за благотворителността в България".

 

За да се обърне към благотворителността на хората, всеки кандидат трябва да покаже и отказ на българските финансиращи институции да поемат изцяло или частично разходите. С две думи, когато си даваме парите, препоръчително е да проверим при кого и за какво отиват. Защото винаги има измамници, готови да злоупотребят с нас. 

 

Репортер: Николай Василковски