Кметове на общини от района срещу Резово също са притеснени от липсата на информация

Кметове и представители на екоорганизации от България  и Турция обсъдиха евентуално строителство на електро централа близо но границата при Резово. Те се противопоставиха на инвеститорските намерения, независимо дали става въпрос за топло или ядрена централа.

 

Кметове на турски общини от района срещу Резово също са притеснени от липсата на информация.

 

„Ние, като жители на Инеада и всички околни общини и населени места, се противопоставяме с всички сили, защото в нашия регион Инеада и Демиркьой има четири защитени зони, за които ние получаваме голяма подкрепа и финансиране от ЕС и от Световната банка за развитие”, каза Тахир Ъшък, кмета община Инеада.

 

Според доклад на турския енергиен регулатор до еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Отингер, в момента се проучват терени за две атомни централи на средиземноморското крайбрежие. Същото ведомство е информирало, че до края на годината Турция очаква да приключи преговори за построяването на втора АЕЦ в Синоп (на Черно Море).

 

Български еколози са на мнение, че строителството на топлоцентрала е не по-малко вредно от строежа на ядрено съоръжение. „Информацията, която получихме в Турция бе, че те ще се опитат да комбинират изгаряне на украински въглища с отпадъците на цял Истанбул, тоест ще имаме един вид инсенератор за изгаряне на отпадъци, с производство на електроенергия ,което изисква доста сериозна оценка на емисиите, на въздействието върху природата”, коментира екологът Петко Ковачев.

 

От Българска страна зам.-министърът на екологията настоя за официална информация на какъв етап е инвестиционния проект.
„Информацията, с която ние разполагаме от реципрочното си ведомство е, че при тях няма входирана такава документация, което да означава, че дори и да има инвестиционни намерения, то или е на начална фаза, или все още се разглежда от другото ведомство- министерството на енергетиката”, заяви  Ивелина Василева, зам.-министър на Министерството на околната среда и водите (МОСВ).

 

Подробности гледайте във видеото.

 

Репортер: Цеца Алексова