Снимка: архив БГНЕС
„Какво да се прави?”, свива рамене пред Ройтерс представител на ЕС
Пред публика от видни личности в Люксембург през 2005 г. тогавашният български министър-председател заяви, че страната му е готова да заеме мястото си в сърцето на Европа. „България се завръща политически в семейството на европейските нации, към което винаги е принадлежала”, обяви Симеон Сакскобургготски, когато България и Румъния подписаха документите за присъединяването им към ЕС две години по-късно.
Тази риторика беше прочувствена и изпълнена със съдържание, достойна за случая, на фона на пресните спомени на повечето българи за съветското влияние. Осем години след този приповдигнат пролетен ден в Люксембург обаче, когато една разединена България се подготвя за парламентарни избори на 12 май, пропастта между някогашните аспирации за еврочленство и реалността на това членство е все по-голяма, коментира Ройтерс.
Вместо да се чувстват въвлечени в сърцето на Европа, България и Румъния се оказват в периферията на дебата, като често са обект на въпроси от страна на европейските им партньори относно тяхната обвързаност с върховенството на закона и волята да се справят с корупцията, организираната престъпност и нелегалната миграция. Членството в ЕС не осигури еднопосочен билет към демократичната стабилност, икономически растеж и по-големи възможности за всички. Дипломати от останалите страни-членки често тихо поставят под въпрос доколко мъдро е било решението да бъдат допуснати в Евросъюза.
На изборите в България в неделя дясноцентристката партия на премиера Бойко Борисов се очаква да спечели най-много гласове, но може би няма да са й достатъчни, за да сформира собствено правителство, а и вече обяви, че няма да участва в коалиция. Това повишава опасността от задълбочаване на политическа несигурност и повдига съмнения за икономическата програма на страната, което ще заглуши гласа й в Брюксел.
„Имаме си работа със страна от Дивия Запад”, казва цитиран от Ройтерс официален представител на ЕС, отговарящ за Източна Европа. Пред агенцията той споделя съмнения в способността на България да наложи закона и да живее според демократичните норми.
Със свиване на раменете в стил „Какво да се прави” европейският представител отбелязва, че не е възможно историята да се върне назад – България и Румъния са членове на ЕС. По думите му останалите просто трябва да приемат тази реалност и нещата да сработят, колкото и голямо да е предизвикателството.