Снимка: архив БГНЕС
Киев няма да сключи споразумение за асоцииране с ЕС на срещата във Вилнюс
Украйна няма да подпише споразумение за асоцииране с Европейския съюз, както предвиждаше дневният ред на срещата на ЕС във Вилнюс на 28 и 29 ноември. Подготовката на Договора за асоцииране е прекратена с декрет на премиера Николай Азаров.
Сред аргументите за решението от украинското правителство посочват възстановяването на икономическите отношения с Руската Федерация и активизирането на диалога с Москва и останалите членове на Митническия съюз, в който страната е поканена. Управляващите в Киев искат също да подготвят украинския пазар за „равнопоставени отношения с Евросъюза”.
Новината за отменената стъпка от евроинтеграцията на Украйна потвърди и пратеникът на Брюксел в Киев Александър Квашневски: „Във Вилнюс няма да бъде подписано споразумение, мисията ни приключва”, заяви Квашневски, който пристигна в някогашната съветска република заедно с бившия председател на Европейския парламент Пат Кокс.
Решението на Киев накара еврокомисаря по разширяването Щефан Фюле да отмени визитата си в Украйна. Той обаче увери лидерите на украинската опозиция, че ЕС остава ангажиран с украинския народ и ги покани на срещата във Вилнюс. Разочарование от развитието на нещата изрази върховният представител на ЕС по външната политика Катрин Аштън. „Вярваме , че бъдещето на Украйна е в силните връзки с ЕС и твърдо подкрепяме украинския народ, който би спечелил най-много от присъединителното споразумение.
Междувременно украинският президент Виктор Янукович се срещна с австрийския си колега Хайнц Фишер във Виена, когото уверил, че Украйна ще продължи по пътя на европейската интеграция. От думите на президентския съветник Андрей Гончарук пък стана ясно, че срещата във Вилнюс в рамките на европейската инициатива „Източно партньорство” остава в календара на Янукович.
Препъни-камък в преговорите между Брюксел и Киев стана искането на ЕС за освобождаване от затвора на бившия украински премиер и опозиционен лидер Юлия Тимошенко. Един от вариантите за решаване на казуса бе украинският парламент да приеме закон, който позволява лечение в чужбина на лишени от свобода, който ще позволи на Тимошенко да напусне страната. Днес обаче Върховната Рада отхвърли шест законопроекта в тази посока, предложени от опозицията и независими депутати.
От управляващата Партия на регионите не са против лечението на Юлия Тимошенко в чужбина, но настояват всяко споразумение за нейната свобода да включва и покриване на нанесените от нейните решения загуби за компанията „Нафтогаз Украйна” за 189 млн. долара. Според съда те се дължат на сключените от бившия министър-председател договори за доставка на руски природен газ.