Снимка: архив БГНЕС
Брюксел призова София за повече санкции при нарушения в обществените поръчки
Европейската комисия посъветва България да приеме етичен кодекс на народните представители. Препоръката се съдържа в първия доклад на изпълнителния орган за борба с корупцията в страните-членки. От Брюксел дават идея още София да налага възпиращи санкции в сферата на обществените поръчки на национално и местно равнище.
На тях докладът обръща специално внимание, като еврочиновниците отбелязват, че всяка година една пета от БВП на Съюза се изразходва от публични структури за закупуване на стоки, услуги и за строителни работи. Сферата е предразположена към корупция и затова от Еврокомисията призовават към подсилване на етичните норми и предлагат подобрения в контролните механизми.
В доклада, за който съобщиха от пресофиса на ЕК в София, е направен анализ на корупцията във всяка страна-членка и са дадени препоръки по отношение на антикорупционните механизми, предаде БГНЕС. На България Европейската комисия предлага още да предпази институциите за борба с корупцията от политическо влияние и да назначава управленските им кадри чрез прозрачна процедура, основаваща се на качествата на кандидатите. Случайното разпределение на делата в съдилищата следва да се гарантира чрез ефективна общонационална система, посочват още авторите.
Повече от три четвърти от европейските граждани и 84% от българите са на мнение, че корупцията е широко разпространена в тяхната страна, става ясно от поместени в доклада резултати от проучване на обществените нагласи. 4% процента от европейците и 11 % от българите споделят, че през изминалата година им е бил поискан подкуп или се е очаквало да дадат такъв. Едва 9% от българите смятат наказателните преследвания у нас са достатъчно, за да възпрат хората от участие в корупционни практики.