Камината за мнозина в България не е само лукс, а по-скоро начин за сезонно отопление
Драстичен спад в добива на въглища отбелязват у нас, както и спад на вноса от Украйна. Камината, независимо дали на въглища, брикети или дърва, за мнозина в България не е само лукс, а по-скоро начин за сезонно отопление.
Специалистите успокояват обаче, че съчетанието от намалено производство на въглища и занижен внос е временно положение. Това и все още остава сравнително евтин начин за отопление - с електрическа печка или на пелети ще ни изле доста по-скъпо.
Въглищата, особено в малките населени места, остават основен източник на топлина за домакинствата през студените месеци. Въпросът е какво ще стане с цените на въглищата. Заради кризата, Украйна намали износа им от Донбас. В България също има намалено производство, и то с цели 15%.
В същото време тази година търговци на въглища отчитат спад в търговията. Хората купуват по-малко, макар и цените да не са се променили. На този фон идва и доклада на европейската асоциация в бранша - Юрокол, за спад на производството на въглища като цяло у нас.
Основен източник на суровината за внос в ЕС е Украйна, в която има големи запаси антрацитни въглища. В Донбас до скоро се водеха бойни действия и Киев намали износа. Но това едва ли ще повлие на пазара на горива у нас, успокояват специалисти. Алтернативите остават дървата или газа, както и модерните технологични решения за зимно отопление.
Разбира се, в 21-ви век, отоплението на въглища остава по-скоро наша специфика, отколкото модерен начин за решаване на проблема със студа. За предпочитане, са по-ефективните модерни начини.