Около 800 компании от бранша са засегнати от забраната за износ

 

Износителите на дървесина заплашиха да блокират българо-турската граница заради забраната за износ на дървесина. Камиони и трактори трябваше да затворят за 6 часа граничните пунктове "Капитан Андреево" и "Капитан Петко Войвода". Блокада беше обявена и за прохода Хаинбоаз край Гурково.

 

Около 800 компании от дърводобивния бранш са засегнати от забраната за износ. По техни оценки около сто фирми са изправени пред фалит, а над 8 000 души може да загубят работните си места.

 

Огромна колона от автомобили с протестиращи успя да блокира пътя към Гърция за 15 минути и са се насочили да блокират и пътя към Турция. Те искат падане на забраната за износ на необработен дървен материал.

 

Ако забраната не бъде вдигната, те заплашват с още по-сериозни блокади и протести.

 

Малко след като блокираха граничния пункт с Гърция, недоволните работници се натовариха на камионите и тръгнаха към детелината, за да блокират и международния път Свиленград – Турция. Протестът се премести на главния път за Свиленград, по който се стига до другия ключов пунк за износителите на дървесина – този с Турция. Блокадата на международния път Свиленград - Турция продължи няколко минути, след което полицаите изтеглиха протестиращите и движението беше възстановено


По думите на един от крупните износители на дървесина мораторумът за износа й спира работата на около 800 фирми в страната. 

 

Заради загубите собствениците на фирмите ще водят съдебни дела срещу държавата. Те твърдят, че заради мораториума се налага да търсят пазар за дървесината в България, където цените са два пъти по-ниски отколкото в съседните Турция и Гърция. Предстои до дни да се основе Асоциация на износителите на дървесина в България. 

 

През деня ситуацията на мястото на протеста беше спокойна. До реална блокада не се стигна. Единствено движението към двата гранично-пропускателни пункта беше спряно за по около 15 минути. 

 

Повече по темата гледайте във видеото.

 

Репортери: Анна Турлакова, Николай Василковски