Снимка: Архив, БГНЕС
Какви са новите предизвикателства пред страната?
Германия отбелязва днес четвърт век от обединението си с двама лидери, родени в бившата ГДР начело на страната, която все повече се утвърждава като водеща политически сила в Европа, а сега е изправена пред ново предизвикателство - притока на бежанци, което ще изискват много находчивост търпение, информира "Асошиейтед прес", цитирана от БТА.
Западна и Източна Германия се обединиха на 3 октомври 1990 година, възползвайки се от процес, който бе започнал преди по-малко от 11 месеца по-рано, когато комунистическото ръководство на източната част от страната отвори Берлинската стена под натиска на масови демонстрации. Премахването на разликите между изтока и запада се оказа много по-бавен процес и някои неравенства дори днес не са заличени.
Като цяло обаче нещата проработиха добре, заяви в навечерието на годишнината канцлерът Ангела Меркeл, която е израснала в бившата ГДР и влиза в политика след падането на комунизма. Йоахим Гаук, президент на страната от 2012 година, също е от източната част на Германия, бивш пастор и продемократично настроен активист.
Промишлеността в някогашната Източна Германия все още се опитва да стъпи на крака 25 години след падането на Берлинската стена, като много хора предпочитат да напуснат, а населението там бързо застарява, бе посочено в публикувания тази седмица правителствен доклад, цитиран от ДПА.
"Възстановяването (на промишлеността) от срива е бавно," посочва германската статистическата служба Дестатис, оповестявайки данните преди 25-ата годишнина от обединението на Германия, което се чества в събота.
През 1991 година промишлеността в някогашната Източна Германия е допринесла 3,7% за обединената германска икономика, тъй като "демонтирането" на комунистическата икономика доведе до закриването на много заводи.
Над две десетилетия по-късно приносът на промишлеността в Източна Германия към общия брутен вътрешен продукт се е повишил до 8,7% през 2013 година, като възстановяването се забави от световната финансова криза през 2008 година. През 2008 година делът на източногерманската промишленост е бил 9,4 на сто.
Безработицата в източната част на Германия постепенно се понижава през последните години, тъй като икономиката на региона нараства с умерено темпо след падането на Берлинската стена през ноември 1989 година и обединението на Германия година по-късно.
Равнището на безработица в Източна Германия през 1997 бе 17,7% или почти два пъти повече от равнището на безработица в Западна Германия. Дори днес безработицата в източните провинции е двойно по-висока от безработицата в западните провинции като Бавария и Баден-Вюртемберг.
Данните на "Дестатис" сочат също така, че населението в източната част намалява, тъй като раждаемостта се понижава, а младите напускат петте провинции, които някога са формирали Източна Германия, в търсене на по-добри икономически възможности.
Около 2 милиона души са напуснали източните части след 1991 година, посочва "Дестатис". Населението на региона е спаднало от 14,5 милиона на 12,5 милиона през 2013 година.
Живеещите в някогашната Източна Германия сега са около 15% от цялото германско население от над 80 милиона. При обединението делът им е бил 18%. Според "Дестатис" намаляването на населението на изток е започнало да се забавя.
Делът на населението над 65 години в този район е скочил от 10% през 1991 година до 24% през 2013 година. На запад тази възрастова група представлява 20% от общото население спрямо 15% през 1991 година.