Какви са причините за тревожните данни за пазара на труда у нас?

 

Стряскащи данни за пазара на труда у нас. Напусналите работа през изминалата година за с 25 000 повече, отколкото започналите. Така само за година население на един малък български град се е оказал без препитание. Какви са причините?


Преди 15 години мината в Чипровци давала препитание на около 1800 миньори. Оттогава обаче броят на работещите върви все надолу.


„Сега останаха празни къщи. Нашите семейства са в София, младите се насочват към  София, Пловдив, Варна и към чужбина”, обяснява Георги Кютински.


Затова Георги не е изненадан, когато той и още 120 негови колеги разбират, че ще бъдат съкратени. Алтернатива за нова работа засега нямат.


„Това е фабриката, всеки ден като работих тук в двора си, а през нощта трябваше да съм на работа чувах нейния шум. Сега вече тя не шуми, а е замлъкнала”, казва още Георги Кютински.
Замлъкнала, защото залежите на ценни метали се изчерпали. А с тях Георги и колегите му се влели в бройката на стотиците хиляди загубили работата си. Според данните на статистиката най-често договорите се прекратяват още в първата половина на годината.


„Затова можем да направим заключението, че постоянната заетост в България е относителна величина и всъщност по този начин се заобикаля временната заетост и законодателството не е адекватно на сегашния пазар на труда”, коментира Надя Василева, мениджър на компания за подбор на персонал.


Според държавата обаче битката с безработицата върви успешно. А по-високият брой напуснали работа се дължи на факта, че националната статистика брои само наетите по трудов договори.


„В тази система не се отчитат самонаетите. Не се отчитат работодателите, не се отчитат тези, които работят в домашното стопанство”, обясни зам.-министърът на труда и социалната политика Гълъб Донев.


А ако бъдат отчетени – данните щели да се променят. Обрат в своя живот обаче Георги не предвижда. В общината безработицата е над 60%.